www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 06/25/2018 - 07:00

Horská příroda má své magické kouzlo, kterému v zimě i v létě propadá mnoho z nás. Pokud jste i vy jejími milovníky a rádi byste ji brázdili v sedle kola, poradíme vám dnes, jak si správné horské kolo vybrat, aby vám byla cesta příjemná na každém kilometru!

Horská turistika a s ní i horská kola zažívají v poslední době velký rozmach. I díky tomu se na trhu nabízí velké množství horských kol, která nabízí takové vymoženosti, abyste se při jízdě po horské přírodě mohli cítit co nejkomfortněji. V první řadě si při výběru horského kola zodpovězte otázku, kde a jak budete na kole jezdit, co od vašeho kola očekáváte a jak budou vaše vyjížďky vypadat. Až budete znát tyto odpovědi, budete si moci vybrat přesně takové horské kolo, které potřebujete.

Jaký vybrat rám?

Jednou z nejdůležitějších částí horského kola je jeho rám. Materiálová struktura rámu je kapitola sama pro sebe, důležitější je však jejich rozdělení na pevné a odpružené rámy. Pevné rámy se od sebe nijak zvlášť neliší, jinak je to u celoodpružených kol, jejichž rozdíly se projeví v chování kola.

Pevná kola s odpruženou vidlicí bývají na hladkých površích rychlá a jsou také lehčí. Co vám však může vadit, je, že při jízdě po nerovném povrchu nemůžete sedět pohodlně v sedle. Horská kola s pevným rámem jsou stavěna na rychlou jízdu v lehkém terénu, v těžším terénu nejsou tak rychlá a ani pohodlná. Tato kola jsou však levnější než celoodpružená horská kola a jsou také méně náročná na údržbu. Nejvíce se tato kola hodí pro vyjížďky po polních cestách, po lesních pěšinách a občas i těžkém terénu.

Celoodpružená kola jsou vhodná pro ty, kteří v terénu požadují komfort a jistotu, aby se lehce dostali přes překážky. Tato kola jsou složena z několika rámových dílů, čepů, ložisek a drobných dílků. Oproti kolům s pevným rámem jsou tato kola dražší a také náročnější na údržbu. Odpružení zajišťuje tlumič, který je nedílnou součástí celoodpruženého rámu. Tyto rámy nabízí široké množství typů dle zdvihu tlumiče, vidlice a geometrie rámu.

Vyberte i pro vaši jízdu takové kolo, které bude odpovídat vašim požadavkům na jízdu i na komfort během ní!

 

reklama: