www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 02/15/2022 - 20:28

Gabiony nacházíme u stále většího počtu především moderních domů. Obzvláště v kombinaci s kovem a dřevem vypadají přímo úchvatně. A zručný řemeslník jejich stavbu zvládne i svépomocí.

Gabionové ploty a opěrné zdi si nacházejí cestu ke stále většímu počtu stavebníků. A není se ani čemu divit. Jsou praktické, pevné a velmi dobře vypadají.

Co to je gabion?

Pod pojmem gabiony rozumíme pevné sítě z ocelových drátů naplněnou kameny. Je však možné použít i levnější betonovou drť či recyklovaný stavební materiál a zeminu.

Proč gabionový plot?

Gabionový plot vyniká celou řadou předností. Chrání před hlukem, větrem, je pevný, stabilní, nenáročný na údržbu a vyniká i dlouhou životností. Má však i svá negativa. Jde-li vám především o estetickou stránku věci, počítejte s vyšší investicí do kameniva stejně jako s jeho vysokou hmotností.

Jaký gabionový koš?

Nemalou pozornost je třeba také věnovat gabionovému koši. Na výběr budete mít buď sypané, nebo skládané provedení. Jednodušší realizace je u sypaných košů, do nichž se kameny jednoduše nasypou. Myslet tak budete muset pouze na velikost kamenů, které musí být větší než oka koše. Jinak by jimi propadly. Na pohled jsou působivější skládané gabionové ploty ve výsledku vytvářející mozaiku. Stavba těchto plotů je samozřejmě časově i technicky náročnější, a tudíž i dražší.

Nepodceňujte základy

Pokud se rozhodnete postavit si gabionový plot svépomocí, uvědomte si, že gabionový plot díky své vysoké váze musí stát na pevných, ideálně betonových základech ukončených řadou ztraceného bednění. Nutné budou také opěrné sloupky v dvoumetrových rozestupech. Jinak by se vám plot v dohledné době mohl začít sesouvat.

Průběh výstavby

Samotná stavba gabionu spočívá v pokládání gabionových košů nejdříve na betonový základ a postupným přidáváním a spojování bočních sítí. A jejich naplňování kamenivem. Uvědomte si ale, že pevnost a stabilitu konstrukce vám zajistí pouze pečlivá montáž plotu. Proto pečlivě zvažte, zda nebude přeci jen lepší tuto časově náročnou práci svěřit odborníkům.

reklama: