Přemýšlíte zrovna nad ideálním vnějším/vnitřním obložením svého domova nebo chaty? V takovém případě se neobejdete bez správných obkladových palubek. My vám nyní řekneme, co si musíte při jejich výběru ohlídat. Jdeme na to!
Několik tříd kvality
Během procházení obchodů i e-shopů se setkáte rovnou se čtyřmi označeními dostupných palubek – třída A, B, AB a C.
Tyto značky mají za úkol identifikovat kvalitu konkrétního produktu. Třída A je nejkvalitnější, zatímco třída C je naopak nejméně kvalitní. Pokud vás toto téma zajímá do opravdových detailů, podívejte se na normu ČSN EN 14 915 (její popis najdete na internetu).
My si alespoň zběžně představíme rozdíly mezi jednotlivými variantami:
-
Třída A je zdaleka nejkvalitnější. Jedná se o krásné a čisté dřevo, jehož povrch tvoří suky maximálně z 10 %. U této třídy se tolerují pouze malé smolníky (místa, odkud vytéká smůla), a to do rozměrů 2 × 25 milimetrů. Díky nízkému obsahu smolníků se hodí třeba i pro výstavbu sauny.
-
Třída B má o něco mírnější požadavky na kvalitu. I přesto se jedná o pěkné a z převážné většiny čisté dřevo. Pouze je u něj tolerováno trochu více suků a smolníků.
-
Třída AB je nejvyhledávanější možností průměrných kutilů. V takovém balíku najdete 40 % palubek z třídy A a 60 % palubek z třídy B. Zkrátka a dobře – zlatá střední cesta za pěknou cenu.
-
Třída C tvoří jakousi pomyslnou hranici dřeva, které se ještě dá použít na obložení vašeho domova či chaty. Určitě se však nehodí do sauny (kvůli vyššímu obsahu smolníků). Nejste-li příliš nároční z hlediska finálního vzhledu obložení, jste na správné adrese.
Rozměry obkladových palubek
Při výběru obkladových palubek si musíte dávat pozor také na jejich rozměry. Dávejte si pozor zejména na rozdělení vnějších a vnitřních produktů.
Vnější obkladové palubky mají tloušťku minimálně 19 milimetrů, zatímco vnitřní se pohybují v řádu 12–16 milimetrů.
Vnější palubky jsou tlustší z dobrého důvodu – působí na ně totiž celá řada nebezpečných vnějších vlivů (vítr, déšť, UV záření, krupobití, dřevokazní parazité, plísně, houby…). Přesně proto byste pro tyto účely měli zvolit odolnější dřevinu. Vnitřní palubky jsou po celou dobu své životnosti v relativním bezpečí, takže klidně můžete zvolit méně odolné a užší dřevo.
Nepodceňte výběr správného dřeva
Mezi nejdůležitější faktory při obkládání vašeho domova, chaty či sauny patří samozřejmě výběr ideálního materiálu. My si nyní představíme nejvyhledávanější dřeviny. Stejně tak si povíme, jaké jsou jejich silné/slabé stránky.
Český smrk
Ze všeho nejdříve je nutné zmínit klasický český smrk. Jedná se o jednu z nejměkčích dřevin (její hustota činí pouze okolo 440 kg na m3). Zároveň se jedná o jednu z nejlevnějších a nejlépe dostupných dřevin v naší zemi. Jednotlivé desky jsou lehké a snadno se zpracovávají. Jenže…
Nízká hustota s sebou přináší nízkou odolnost proti mechanickému zatížení, což by ovšem v případě klasického obložení nemusel být takový problém. Bohužel musíte počítat i s nízkou odolností proti vlhkosti, dřevokazným parazitům (ti se měkkým dřevem lépe prokoušou), UV záření, houbám, plísním…
To neznamená, že by se smrkové dřevo při prvních náznacích rozpadlo na třísky. Rozhodně od něj však nečekejte desítky a desítky let životnosti, pokud ho budete vystavovat náročnějším podmínkám. Smrk se tedy hodí spíše do vnitřních prostor.
O měkké dřeviny navíc musíte důrazněji pečovat. Smrk byste měli alespoň jednou za půl roku natřít speciálním ochranným lakem. Určitě provádějte i pravidelné vizuální kontroly, které dokážou odhalit spoustu vznikajících potíží. Obecně se udává, že smrk si původní vlastnosti zachovává něco málo přes deset let. Poté v něm začnou vznikat mikrotrhliny, které postupem let dřevo nenávratně zničí.
Sibiřský modřín
Hledáte něco trochu odolnějšího? Pak si vyberte spíše sibiřský modřín. Jak už název napovídá, daný strom roste primárně v nehostinných oblastech ruské Sibiře. Tam se musí vyrovnat s extrémními teplotami, výrazným UV zářením, prudkými větry, agresivními parazity, vlhkostí i dalšími jevy.
Miliony let evoluce obdařily tuto dřevinu poměrně vysokou hustotou (přibližně 670 kg na m3). Jedná se o jeden z nejhustších jehličnanů na celém světě. U tohoto typu dřeviny se udává, že si své původní vlastnosti udrží přes dvacet let. Finální životnost samozřejmě ovlivníte svou péčí.
Vysoká hustota znamená podstatně vyšší odolnost proti všem negativním jevům, které mohou vaše obložení v průběhu let potkat. Z toho důvodu se sibiřský modřín hodí spíše jako venkovní řešení.
Sibiřský modřín je o něco dražší než český smrk. Delší životnost však tento nešvar snadno vykompenzuje. Zároveň je těžší a o trochu hůře se zpracovává. Vzhledem k současné geopolitické situaci ho nemusíte sehnat úplně snadno. I přesto naštěstí existují dodavatelé, kteří mají dostatečné množství modřínu.
Na jaké dodavatele se obrátit?
Není dřevo jako dřevo. Chcete-li mít opravdu klid, raději si kupujte jen certifikované obkladové palubky u ověřených obchodů. Dobrým příkladem je oblíbený e-shop DS Forest Trade, jenž už od roku 2016 nakupuje dřeviny přímo od původních dodavatelů napříč celým kontinentem.
Na webových stránkách pod odkazem https://www.kup-drevo.cz/OBKLADOVE-PALUBKY-c1_0_1.htm si můžete prohlédnout desítky a desítky kvalitních palubek z několika typů dřevin. A co víc, obdržíte je pouze do jednoho až deseti pracovních dní.
Foto - www.kup-drevo.cz