www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 07/08/2020 - 20:04

Už jste se někdy zamysleli nad tím, co se musí stát, aby se mohl uskutečnit prodej novostavby? Kroků vedoucích k úspěchu je několik a právě si je zkusíme přiblížit tak, aby i nezúčastněný zájemce získal představu o tomto komplexním tématu. Není samozřejmě náhoda, že se každý rok utratí miliardy korun na výstavbu. Developeři totiž vědí, jak správně investovat.

Proč se zabývat developerskými projekty? Záleží, na které straně stolu jste.

Development je v tom nejzákladnějším podání podnikání. Společnost se rozhodne, že vytvoří produkt, kterým v našem případě bude dům, bytový komplex nebo soustava několika takových domů, které se následně budou prodávat koncovým zákazníkům se ziskem. Důvodem, proč se tedy zabývat developmentem je pro společnosti zisk.

Nicméně tento obchodní model přináší i hluboké uspokojení zákazníkovi a celé společnosti, jelikož se díky němu vytváří opravdové, hmatatelné hodnoty, které mohou zlepšovat lidem životy. Domy mohou vydržet desetiletí dokonce i staletí, pokud se kvalitně postaví. Víte proč se obecně bytům, domům a stavbám říká nemovitosti? Protože s nimi není možné pohnout a zůstávají na svém místě.

Na druhé straně pokud nejste společnost a jste zákazníkem developera, získáváte od něj jedinečný produkt, který zaručeně ovlivní kvalitu Vašeho života. Nikdo přece nechce bydlet v ošklivém domě, kde nic nefunguje. Takové místo naopak zhoršuje Vaši pohodu a je dobré se mu obloukem vyhnout. A dost často se také stává, že se rodina nebo majitel nemovitosti stěhuje několikrát za život, protože se jeho životní situace může změnit a on potřebuje změnu.

Co předchází úspěšnému realitnímu obchodu? Je to především vášeň a vytrvalost.

Aby se někdo pustil do takto náročné činnosti, jako je development nemovitostí, musí mít pro tento obor zápal. A to pořádně silný, aby dokázal překonat veškeré nesnáze, které na něj v tomto složitém procesu čekají. Ptáte se, jaké nesnáze na člověka stavějícího domy čekají?

  • Prvním dost zásadním problémem mohou být finance. Jelikož stavba domů je opravdu nákladnou záležitostí a většinou nemá developer tolik vlastních peněz a musí si na ně vyřídit podnikatelský úvěr nebo komerční hypotéku. Aby se tak mohlo stát, musí mít však připravený projekt a tím se dostáváme k druhému problému celé akce.

  • Druhým zádrhelem může být fáze příprav, do které patří například zajištění vhodného pozemku, pro který musíme získat stavební povolení od stavebního úřadu příslušné městské části. Abychom takové povolení mohli získat, musíme mít již zmíněný projekt, který může stát stovky tisíc korun a v některých případech i miliony. Takový projekt obsahuje architektonický návrh celé stavby a řešení celého interiéru i exteriéru. K němu se pojí také zapojení stavby do územního plánu obce a další složité kroky. Jakmile máme tento krok úspěšně vyřízený, přichází fáze realizace.

Jak probíhá fáze realizace? Záleží, jak velký jste developer.

Pokud jste už obrovská zaběhlá společnost, která má stovky vlastních zaměstnanců a spolupracovníků, může jít samotná stavba poměrně rychle, ale pokud jste teprve v začátcích Vaší developerské kariéry, čeká na Vás mnoho nesnází, které Vás mohou překvapit. Stavitelství je totiž obor plný schopných profesionálů, ale také šarlatánů, kteří se budou ze všech sil snažit převést Vaše finance do jejich kapsy, bez toho, aby provedli práci dobře. V takovém případě se budete potýkat s různými stavebními potížemi, které se mohou nepříjemně protáhnout a prodražit.


Máte postaveno? Přichází ta nejdůležitější část projektu. Prodej!

Aby se mohl celý projekt úspěšně uzavřít, budeme muset překonat případné nástrahy a najít správného zájemce, který bude připravený zaplatit odpovídající částku za Vaše dílo. A v tomto kroku je samozřejmě potřeba připravit patřičnou prezentaci, které zajistí dostatečný přísun zájemců. Jakmile jsme získali zájem o naší stavbu a objevil se vážný zájemce, přichází na řadu administrativní kolečko s pomocí advokátů, kteří se postarají, aby Vaše dílo úspěšně přepsalo na nové vlastníky a vy jste mohli odškrtnout splněný cíl. Postavit komerčně úspěšnou novostavbu.

Už jste někdy uvažovali nad vlastním developerským projektem? Podělte se s námi o poznatky!

reklama: