www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 07/17/2013 - 17:47
Skvěle zajel časovku na Tour de France nejlepší český silničář Roman Kreuziger. Od počátku horské časovky atakoval nejlepší místa a získával vteřiny na celkově druhého Molemu. Lepší než český jezdec byl od počátku jen jeho stájový kolega Alberto Contador a podobné časy zajížděl i letošní suverén Chris Froome. Byla radost se na tyto závody v přímém přenosu dívat a mačkat palce za co nejlepší výkon jediného Čecha ve slavném závodě.
Bohužel patrně kvůli týmové taktice nepřesedl Roman Kreuziger na speciál s plným diskem, tak jako to udělala většina jezdců po posledním stoupání. Naopak jel závěrečný sjezd na kole s dráty. Naopak Contador jel celou časovku na speciálu s diskem. Ani jeden jezdec z nich tak na vrcholu druhého soupání neměnil kolo. Roman Kreuziger
V prvním sjezdu v časovce Roman Kreuziger na ostatní jezdce získal, ale v tom druhém spíše ztratil a tak nakonec skončil v cíli za Froomem, Contadorem a dalším Španělem Rodríguezem na čtvrtém místě o 23 sekund. Molema, který byl před dnešní etapu celkově na druhém místě, však v etapě ztratil více než minutu a proto se za suverénního Frooma posunul na druhé místo Contador a na třetí místo Roman Kreuziger. Poprvé tak v tomto nejslavnějším závodě světa bojuje Čech o umístění mezi nejlepšími třemi. Etapy v dalších dnech však nebudou jednoduché a Roman Kreuziger nemá ještě vyhráno, neboť za ním se blíží v celkovém pořadí skvělí vrchaři.
Zatím však Čech neměl žádný výpadek a stále stoupá v pořadí stého ročníku Tour de France vzhůru. Bohužel má před sebou svého týmového leadera Alberto Contadora. Od počátku závodu totiž prohlašuje, že je tu proto, aby mu pomohl k vítězství. Britský jezdec Chris Froome však jede famózně a na duo stáje Saxo-Tinkoff stále získává náskok.
Čtvrteční etapa bude patrně ta, které může letošní ročník Tour de France rozhodnout. Dvakrát je na trase obrovské stoupání na slavný vrchol Alpe d'Huez, ale i velmi nebezpečný sjezd. Předpověď počasí navíc hrozí deštěm a tak to bude u televize opět pořádně velké drama. 21 kilometrů dlouhé stoupání může navíc lemovat až milión fanoušků.
Romanova reakce po etapě:
Třetí místo je fajn. Jsem za něj rád, a kdybych ho udržel do konce, bylo by to pěkné. Ale tím hlavním cílem pořád zůstává pokus dostat Alberta na první příčku,“ řekl Roman
Kreuziger. „Jako tým jsme zvládli časovku dobře. Škoda, že jsme nevyhráli, Albertovi chyběl opravdu kousek. Ale pořád ukazujeme zlepšení. Teď bude klíčové, abychom v nadcházejících třech dnech něco zkusili. Uvidíme, jestli se to podaří,“ ukazoval Roman Kreuziger, že stále nevzdávají boj o první místo. Roman jel dnešní časovku na silničním kole, výměnu za časovkářský speciál po posledním stoupání nakonec zavrhnul. „Měl jsem ho na střeše u auta, ale viděl jsem, že je mokrá silnice, tak jsem nechtěl sjezd na časovkářském kole riskovat. I kvůli tomu, co nás čeká. Takhle jsem se cítil bezpečnější. Pár vteřin jsem ztratil, asi by bylo ve finále lepší kolo vyměnit, ale já jsem i tak spokojenej,“ vysvětlil po etapě. Podle většiny sportovních komentátorů, díky tomu, že kolo neměnil, ztratil umístění mezi prvními třemi.

.
17. etapa Tour de France - : Embrun - Chorges (časovka jednotlivců 32 km):

1. Froome (Brit./Team Sky) 51:33,
2. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -9,
3. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -10,
4. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -23,
5. Valverde (Šp./Movistar) -30,
6. Quintana (Kol./Movistar) -1:11,
7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -1:33,
8. Fuglsang (Dán./Astana) -1:34,
9. Talansky (USA/Garmin) -1:41,
10. Van Garderen (USA/BMC Racing) -1:51.
.
Celkové pořadí Tour de France:
1. Froome 66:07:09,
2. Contador -4:34,
3. Kreuziger -4:51,
4. Mollema (Niz./Belkin) -6:23,
5. Quintana -6:58,
6. Rodríguez -7:21,
7. Ten Dam (Niz./Belkin) -8:23,
8. Fuglsang -8:56,
9. Kwiatkowski -11:10,
10. Martin (Ir./Garmin) -12:50
 

reklama: