www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 07/14/2013 - 18:49
Skvěle se předvedl český jezdec Roman Kreuziger v nedělní nejdelší etapě cyklistické Tour de France. Bylo až neuvěřitelné sledovat jak se nakonec v cíli na větrné hoře Mont Ventoux objevil na pátém místě. Doslova v tu chvíli táhl do cíle svého lídra, slavného Alberto Contadora, kterému kousek pod vrcholem došla síla. Když jsem to viděl, měl jsem v očích slzy radosti. Za to o několik hodin předtím, když jsem viděl záběry jak se policie chovala v Českých Budějovicích, měl jsem v očích slzy vzteku.
  Na vrchol hory však dorazil jako první famózní Froome 29 sekund před Quintanou. Kolumbijci ujel Froome 1,5 kilometru před cílem. Jeho nástupy v prudkém stoupání připomínali Amstronga. Mnoho lidí na diskusních fórech toto připomínalo, včetně drogového vylepšení Američana. Zvláště když se dnes ukázalo jak podobně suverénní sprinter Američan Tyson Gay, nejrychlejší muž sezony v běhu na 100 metrů, měl pozitivní dopingový test.
  Čech Roman Kreuziger i španělský lídr jeho stáje Saxo-Tinkoff Alberto Contador, ztratili na vítěze minutu a 40 sekund. Jen šest vteřin za nimi dojel druhý muž celkového pořadí Nizozemec Mollem. Rozdíl mezi druhým a Mollemou, třetím Contadore a čtvrtým Kreuzigerem se nepatrně snížil. Zezadu se však k nim blíží Kolumbijec Quintana, který je v celkovém pořadí 6. Na Kreuzigera ztrácí jen minutu a 19 vteřin. Náš jezdec to však nebude mít jednoduché.
  Po skvělé páteční etapě, kdy stáj Saxo-Tinkoff skvěle zaútočila a předvedla dlouho nevidění únik jedné stáje na rovinaté etapě, to byl dnes další moment, kdy každý Čech byl u obrazovek na Kreuzigera hrdý. I přesto, že nepředváděl raketové nástupy v prudkém kopci jako Froome,a le jel si tradičně své tempo, kterým dokázal udolat řadu skvělých jezdců. Snad ho v posledním týdnu slavné Tour de France neobětuje jeho stáj pro týmovou taktiku, neboť poprvé má šanci Čech stanout mezi prvními třemi cyklisty v celkovém pořadí slavného závodu. Po loňské zlaté olympijské medaili Jardy Kulhavého by to bylo další velké léto naší cyklistiky.
  V pondělí je na Tour de France odpočinkový den. Důležité bude, jak Roman Kreuziger dokáže navázat v úterý, neboť mu dříve první den po odpočinku většinou šel špatně. Ještě důležitější vliv však bude mít patrně horská časovka ve středu. Tam každý bojuje sám za sebe a ty našemu jezdci většinou svědčili. Uvidí se však, jak na tom bude se silami.
  Rozhodně bude stát za to se na to dívat a fandit. A být zase chvilku hrdý na to, že náš malý národ dokáže vyprodukovat tolik sportovců na vrcholové úrovni. Škoda, že to nefunguje i u politiků. Za ty se poslední dobou můžeme jen stydět. Zvlášť, když dovolí to, co se událo v Českých Budějovicích. Nad některými videozáznamy se mi chtělo brečet, když jsem viděl, jako policisté beztrestně mlátí do vozíčkáře a dívku, která ho vezla, prohazují oplocení restaurace zahrádky a ne jednou!

Viz toto video:

reklama: