www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 02/13/2020 - 17:25
Česká smíšená biatlonová štafeta nastupovala na start mistrovství světa 2020 s číslem 9 na hrudi, což svědčilo o tom, že rozhodně nepatřila k adeptům na medaile. Zvláště střelba trápila české naděje po celou letošní sezónu. Ale od první chvíle to bylo úplně jinak. Malorážky v rukou Puskarčíkové, Davidové, Moravce a Krčmáře koncertovaly. Češi byli na střelnici nejrychlejší i nejlepší. Bohužel favorité Norové a Italové příliš nechybovali. Na Čechy tak zbylo třetí místo.

Skvěle rozjela závod už Eva Kristejn Puskarčíková. Sice na první střelbě v leže jednou dobíjela a ze střelby odjížděla jako dvanáctá, ale střelbu ve stoje zvládla rychle a bez chyby. Vyjížděla tak ze střelnice na šestém místě a rozhodně se nemínila vzdát. Na předávku dobíhala na pátém místě se ztrátou několika málo vteřin na čelo závodu. „Jsem ráda, že se mi to povedlo. Důležitá byla hlavně stojka. Běžecky to nebylo úplně ideální, chvílemi jsem tam visela jako na gumě,“ řekla Puskarčíková v cíli do mikrofonu televizního reportéra.

Markéta Davidová za to vzala hned v první úseku a na první střelbu dobíhala na třetím místě. Střílela sice pomaleji, ale bez chyby. Třetí příčku tak udržela i při první střelbě. Při běhu také nezaostávala a i její druhá střelba se jí povedla na jedničku. Markéta Davidová ani jednou nechybovala a v posledním kole běžecky exelovala. Štafetu předávala Moravcovi na druhém místě. „Na střelnici jsem sama pro sebe trochu stresovala, ale sedlo mi to. Ve štafetách jedu za další tři lidi, to se vždycky zmáčknete. Měla jsem výborně připravené lyže,“ chválila servismany v cíli Markéta Davidová.

Nejstarší účastník české štafety Moravec sice běžecky nejlepším dvěma štafetám Itálie a Norska nestačil. Ale o to skvěleji si vedl na střelnici. Střílel přesně a rychle. Obě střelby zvládl bez jediné chyby a štafetu předal do posledního úseku na skvělém třetím místě.

Michal Krčmář jel na svém úseku s rozvahou a zbytečně se nehnal za prvními dvěma štafetami. Svoji první střelbu zvládl taky on bez chyby a s přehledem držel třetí pozici. Na úseku před poslední střelbou však na něj začal dotírat Pidrušnyj a stáhl náskok z původních 30 vteřin na pouhých 16 vteřin. na poslední položce však přišlo drama, když Krčmář poslední ranou minul. “Pomohlo mi to, jak se mi nepovedla  poslední položka při posledním závodě. Když jsem chyboval, tak jsem zůstal v klidu. Dvakrát jsme dýchnul a pak jsem poslední terč sestřelil,” řekl v cíli Michal Krčmář. “Když jsem přišel na předávku a viděl jsem, že Ondra jede třetí, tak jsem si říkal chlape vždycky jsi to chtěl, tak tady to máš. Byl jsem strašně nervozní a nemohl jsem ani pořádně běžet,” svěřil se. Závod však zvládl a po střelbě ve stoje si již běh do cíle pohlídal. Zvlášť když poslední střelbu nezvládl Ukrajinec, který ve snaze střílet rychle chyboval a nakonec musel na trestné kolo.

Češi tak mohli slavit skvělou bronzovou medaili.


Ta doba bez medaile byla dlouhá. Neskutečné závody. Když jsem dostal od Markéty štafetu na druhém místě tak jsem si říkal - NO! Ale neskutečně jsem si to užíval,” řekl v cíli Moravec. “Po svém dojezdu jsem byla hodně nervózní jak dopadneme,” dodala Puskarčíková. “Jsem strašně ráda, že nám to dnes sedlo všem a můžeme to sdílet,” připojila se k oslavě i Davidová.

 

Konečné pořadí v cíli:
1. Norsko, 2. Itálie, 3. Česko, 4. Německo, 5. Ukrajina, 6. Rusko, 7. Francie, 8. Rakousko, 9. Finsko, 10. Švýcarsko.

 

Zdroj foto: www.biatlon.czreklama: