www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 10/03/2020 - 23:25

Bolesti zad a krční páteře je jednou z nejpalčivějších starostí populace. Důvodů, proč trpíme na bolesti zad už po probuzení, je mnoho. Jen málokdo by mezi nimi hledal nevhodný výběr polštáře. Přikrývky a polštáře přitom mají významný vliv na naše zdraví, proto nesmíme kvalitu tohoto setu zanedbávat.

Nízký polštář, anatomický nebo žádný?

Už všichni dobře víme, že matrace je pro kvalitní spánek bez rozlámaných kostí klíčová. Obecně se doporučuje tvrdší matrace. Opomíjet kvalitu matrace se nemusí vyplatit, protože pak se často probouzíme ještě více unavení, než jsme šli spát.

Stejnou roli hraje i polštář. Krční páteř se zatěžuje a ničí, pokud ji necháváme několik hodin v nesprávné pozici. Vhodný polštář pomáhá udržet páteř rovnou a uvolněnou. Proto je nejlepší nižší polštář, a to především pro lidi, kteří rádi spí na břiše. Anatomický polštář, který kopíruje přirozené zakřivení páteře, bude vhodný pro leh na zádech.

Spát bez polštáře může vyhovovat jen některým lidem. Nepodložená hlava totiž opět zakřivuje krční páteř nesprávným směrem, takže může způsobovat bolest stejně jako příliš vysoký polštář.

Polštář pomáhá nejen pod hlavou

Protože výrobci si důležitost polštáře uvědomují, vyvinuli různé tipy pro různé spánkové polohy. Často jde o zdravotní polštáře, které podpírají ramena a krk. Polštáře ale nemusíme mít jen pod hlavou. Poslouží i jako pomocníci při bolestech beder. Stačí ležet na zádech a další polštářek tisknout mezi koleny, což udržuje bederní oblast zad ve správném zakřivení. Nízkým polštářkem si můžeme bedra i podložit a tím jim ulevit od bolestí.

Správně zvolený polštář zabraňuje nejen bolestem zad, ale i hlavy a ramenou. Může dokonce pomoci při chrápání. Kvalitní polštáře jsou vyráběné z peří, mikrovlákna i paměťové bio pěny.

Přikrývka může ulevit alergikům

Přikrývka sice nemá přímý vliv na bolesti zad, nicméně náš spánek ovlivnit může. Pod nekvalitní přikrývkou nám bude horko nebo zima, příliš zatíží naše tělo a bude zadržovat nečistoty.

Nejžádanější jsou mezi zákazníky přikrývky z přírodních materiálů, jako je peří a ovčí vlna, a také z moderního mikrovlákna. Vlněné přikrývky mají dobré termoregulační vlastnosti, na druhé straně přitahují roztoče. Péřové přikrývky jsou na tom podobně, navíc jsou nadýchané a poddajné.

Alergikům budou nejvíce vyhovovat přikrývky z mikrovlákna, které se vyrábějí jako hypoalergenní a odpuzují roztoče. Určující v tomto ohledu je i to, jak často peřiny převlékáme. Přikrývky a polštáře si můžeme pořídit rovnou v setu, aby k sobě materiál i provedení ladilo.

Bezbolestnému spánku pomůže správné držení těla

Aby náš spánek byl co nejvíce ozdravující, měli bychom si najít vhodnou polohu. Odborníci nedoporučují spaní na břiše, protože to zatěžuje jak krční, tak bederní páteř. Páteř má být ve spánku co nejuvolněnější a v co nejpřirozenější pozici. Na druhou stranu střídání poloh na břiše může ulevit lidem, kteří trpí napětím mezi ploténkami.

Vhodná není pozice v klubíčku, ve které se hůře dýchá a páteř se nenarovnává. Tuto kompenzaci hrbení se nad počítačem a za volantem přitom ve svém životě obzvláště potřebujeme.

Nejlepší je tedy spaní na zádech. V této pozici se nám dýchá uvolněně, proto se to hodí zejména pro lidi, kteří mají během spánku dýchací potíže.

Jak dále zkvalitnit spánek

Nejen bolesti zad, ale i celková nespavost a únava hned po probuzení trápí v současnosti mnoho lidí. Kromě dobré matrace, přikrývky a polštáře bychom měli věnovat pozornost ložnímu prádlu. Jeho materiál taky ovlivňuje to, jak dobře se nám bude v posteli spát.

Na řadě je také vybavení místnosti. Nedoporučuje se spát blízko elektronických zařízení. Do pokoje by se nemělo dostat světlo ani hluk zvenku. Také je důležitá psychická hygiena těsně před spánkem, kterou podpoří krátké cvičení, meditace nebo procházka na čerstvém vzduchu.

Věnujete pozornost prostředí, ve kterém spíte? A jaký podíl z toho patří výběru polštáře a přikrývky?

reklama: