www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 02/12/2022 - 19:41

Každý z nás se potřebuje dobře vyspat. Stačí si vzpomenout, jaké to je, když člověk musí vstávat po probdělé noci nebo po noci plné nepříjemných snů a dlouhých probuzení. Co vše podporuje dobrý spánek? Co udělat, abychom se dobře vyspali a co naopak nedělat? Nechte se inspirovat.


Polštáře

Správně nebo špatně zvolený polštář může výrazně ovlivnit to, jestli se dobře vyspíme. Příliš vysoký polštář může dlouhodobě velmi negativně ovlivňovat například naši krční páteř a polohu obratlů. Při výběru výplně do polštáře volte zásadně pohodlné materiály, které netlačí a zbytečně vám nezvedají hlavu. Pro příjemný spánek doporučujeme vyzkoušet anatomický polštář z paměťové pěny.

V případě, že vybavujete postýlku pro miminko, zpočátku se polštář vůbec nedoporučuje. Doporučuje se, aby maminky volily pod hlavu pouze povlak na polštářek kvůli hygieně.


Matrace

Pro zdravý spánek je velmi podstatná také kvalitní matrace. Pokud máte starou, měkkou a proleželou matraci, radíme ji co nejdříve vyměnit. V nabídce specializovaných prodejců najdete opravdu krásný výběr všech velikostí, tvrdostí i moderních materiálů. Velkým hitem jsou matrace s obsahem paměťové pěny s odnímatelným povrchem, který se dá lehce vyprat v pračce. Pro děti se obecně používají měkčí matrace, pro dospělé tvrdší a pro seniory zase měkčí matrace.

Velikost postele

Při výběru postele přemýšlejte nejen nad vašimi proporcemi a aktuální situací, zkuste přemýšlet i do budoucna. Pokud například čekáte rodinu, určitě si nekupujte tu nejužší manželkou postel. Malé děti totiž rády chodí za svými rodiči v noci nebo nad ránem do postele. A potom je v ní pro všechny opravdu málo místa.

Pokud má váš muž více než 2 metry, uvažujte o posteli i matraci na míru.

Speciální postele

Některé menší byty si žádají naprostou specialitu, co se týče rozvržení nábytku v prostoru. Například v garsonce, kde není místo na pořádnou postel, lidé si často pořizují rozkládací gauč. Ten ale nedoporučujeme kvůli absenci kvalitní matrace. Pokud máte málo místa, nechte si na míru vyrobit sklápěcí postel, která schová i kvalitní matraci.


Riziko účinků elektrosmogu

Působení různých zdrojů neviditelných vln a záření - elektrosmogu - si zatím uvědomuje a bere vážně jen část populace. Druhá část ji s lehkým opovržením ignoruje. Pokud vám jde o kvalitní spánek a zdraví vás a vašich dětí, doporučujeme na noc vypínat například tyto zdroje škodlivého záření:

  • wi-fi

  • bluetooth

  • televizi

  • počítač

  • dětské chůvičky

  • zdroje světla

  • rádio

Jaká je správná poloha?

Podle fyzioterapeutů je nejlepší polohou pro spánek leh na zádech na rovné podložce, kdy není hlava příliš podložená. Jen tak dovolíte být páteři v přirozené poloze. Jaké jsou nejlepší a nejzdravější polohy pro spánek?


Designové speciality

Pokud máte rádi luxus a designové kousky, potěší vás tyto nádherné speciálně na míru vyrobené postýlky, které opravdu jen tak neuvidíte.


Správná teplota a vzduch

V ložnici má být relativně chladno a co nejvíce vyvětráno. Teplé a přetopené prostředí napomáhá množení nevhodných patogenů a vydýchaný vzduch vám ke kvalitnímu spánku také nepomůže. V ložnici doporučujeme před spaním řádně vyvětrat a na noc si prostě vypnout topení. Pokud vám nevadí průvan, klidně si nechte i otevřené okno. Příjemné zvuky přírody a čerstvý vzduch jsou pro kvalitní spánek velmi podpůrné.

A jaké komponenty potřebujete pro kvalitní spánek vy? Existuje vybavení, bez kterého si neumíte představit klidnou noc? Jak usínáte? Dáte nám vědět do komentářů?

reklama: