www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 01/07/2020 - 20:54

Při stavbě či rekonstrukci koupelny máte na výběr z dvou základních možností - buď si do ní pořídíte vanu nebo sprchový kout. V případě větších koupelen pak samozřejmě není problémem ani instalace obou zařízení zároveň. Každopádně sprchový kout má oproti vaně tři hlavní výhody. První z nich je určitě menší prostorová náročnost, neboť sprchový kout zabírá o poznání méně místa, tím pádem je možné jej umístit i do opravdu malých koupelen.

Druhou z výhod je skutečnost, že sprchový kout vás přijde na méně peněz, a to nejenom během jeho pořízení, ale i v dlouhodobém horizontu, protože při sprchování se v průměru spotřebuje několikanásobně méně vody, než je tomu běžné u koupání ve vaně, tudíž na fakturách za vodu ušetříte klidně i tisíce korun. Dále je sprchový kout v porovnání s vanou znatelně lépe udržovatelný, jeho údržba je otázkou několika málo minut měsíčně, zatímco vanu je pro zachování určitého hygienického standardu dobré čistit alespoň jednou týdně.

Při výběru sprchového koutu se řiďte cenou a použitým materiálem

Důležitým kritériem výběru sprchového koutu je pak neoddiskutovatelně jeho cena. Ta je závislá od toho, z jakého materiálu byly vyrobeny jeho stěny. Levnější a mezi lidmi populárnější variantou jsou plastové sprchové kouty, jež jsou žádané nejen právě díky nižší ceně, ale takté i kvůli lehké konstrukci, která dodává koupelně příjemně vzdušnou atmosféru.

Dražší variantou jsou pak kouty ze skla. Tato vyšší cena má však své jasné opodstatnění, tyto skleněné sprchové kouty se totiž pyšní skvělými užitnými vlastnostmi - jsou jednak nesmírně trvanlivé, ale zároveň jsou odolné vůči poškrábání a nárazům, takže vám vydrží v původním stavu klidně i desítky let. Kromě materiálu, z něhož je sprchový kout vyroben, dále jeho cena závisí i na profilech a závěsech použitých ve dveřích.

Jaké druhy sprchových koutů známe?

Na trhu je přitom k dispozici celá řada odlišných druhů sprchových koutů. Mezi ty nejoblíbenější se řadí následující:

 

Rohový sprchový kout

Nestárnoucí klasika, která si své uplatnění najde díky svému praktickému tvaru zejména v menších koupelnách. Jak již název napovídá, jedná se o sprchový kout postavený ke dvěma stěnám, jenž je mimo jiné i velmi nenáročný na montáž.

Volně stojící sprchový kout

Do větších koupelen se naopak hodí tento typ, jenž může stát kdekoli v koupelně. Jediným omezením je nutnost napojení na vodovodní a kanalizační síť. Volně stojící sprchové kouty jsou typické použitými kvalitními materiály a kulatým tvarem.

Nástěnný sprchový kout

Jde o kout, který je připevňován pouze k jedné stěně - vhodný je tedy do středně velkých koupelen. Co se týče tvarů, tak nejčastěji má půlkruhový či kulatý tvar.

 

Dále si můžete pořídit třeba i vestavěné a asymetrické sprchové kouty nebo dokonce i hydromasážní sprchový kout.

reklama: