www.katedrala.cz


         
Vložil/a Antorr, Pá, 01/07/2011 - 17:04

Je všeobecně známo, že v současné době existují u věřitelů jenom tři cesty vymáhání pohledávek.

1. Vymáhání pohledávek vlastními silami věřitele

Tento způsob vymáhání je u nemalé části věřitelů velmi populární, protože je pro ně nejlevnější. Jde však jen o relativní přednost, která sebou nese značná rizika. Tím hlavním je reálné nebezpečí ztráty drahocenného času a nulový výsledek. Věřitel totiž obvykle neumí jednat s dlužníkem o úhradě dluhu fundovaně. Vlastní „vymahači“ nemají dostatečný znalostní potenciál ani hlubší zkušenosti. Paradoxem je skutečnost, že tato problematika, i když má široký dosah v podnikatelské činnosti, se nevyučuje na vysokých školách, čímž podnikatelským subjektům schází specialisté znalí příslušných právních norem a specifických přístupů k vymáhání pohledávek. I top-management velkých firem má jen obecné představy o vymáhání pohledávek a to ještě jen z hlediska požadovaného výsledku. Je mnohdy až úsměvné, jak velké podniky disponující vlastními interními útvary zaměřenými na vymáhání pohledávek přistupují k této činnosti amatérsky a dlužníkům umožňují s minimálním úsilím se vyhýbat povinnosti úhrady svých závazků.

 

2. Vymáhání pohledávek soudní cestou

Je to velmi dlouhý a finančně náročný proces pro každého věřitele. Přitom získání exekučního titulu vůbec neznamená, že dlužník svůj dluh automaticky uhradí. Naopak v průběhu soudního vymáhání pohledávky získává dost času k tomu, aby převedl svůj majetek na jiné subjekty a dluh neuhradil již nikdy. Právě z tohoto důvodu zdrcující většina exekucí vůči obchodním společnostem je neúspěšná a věřitelům zůstávají jen oči pro pláč.

3. Mimosoudní vymáhání pohledávek pomocí specializované firmy

Na českém trhu pohledávek existují dvě kategorie specializovaných firem – inkasní agentury a firmy na vymáhání pohledávek (vymáhací agentury).

Specializované firmy získávají provizi, která je závislá na konečném výsledku vymáhání. Tato zainteresovanost by měla být hnacím motorem k maximální úspěšnosti vymáhacího procesu. Nicméně i zde jsou nemalé rozdíly jak v přístupu k vymáhání, tak i v metodách práce:

  • inkasní firmy pracují sice za velmi nízkou provizi, ale používají málo efektivní formy vymáhání pohledávek. Bombardují dlužníky dopisy, upomínkami a telefonickými urgencemi, ve kterých upozorňují na možná rizika v případě nezaplacení. Hlavním nedostatkem inkasních agentur je to, že se často těmito formami působení vůbec k dlužníkovi nedostanou. Ten je vůči podobným metodám vymáhání pohledávek imunní, nepřebírá poštu, nezvedá telefony apod.,
  • řada firem prosperuje na konto předem vybíraných záloh, jiné věřitelům nabízejí vymáhaní pohledávek zdarma, při čemž ve smlouvách kamuflují různé formy získávání poplatků, skryté sankce, pokuty atd. Těmto firmám nejde prioritně o vymáhání pohledávek, ale o využití nouze věřitele ve svůj finanční prospěch,
  • některé firmy si založili bývalí nebo současní sportovci, kteří se rozhodli, že budou profesionály ve vymáhání pohledávek. Pracují obvykle metodami přesahujícími zákonnost (vyhrožování a násilí vůči dlužníkům), což může znepříjemnit život i věřiteli, poškodit jeho dobré jméno a ohrozit vymáhání dalších pohledávek,
  • profesní ch firem zabývajících se širokou škálou pohledávek z obchodního i osobního styku na vysoké odborné úrovni je na českém trhu jen několik.

Revital Finance je jedna z nemnohých odborných firem, která je zajišťuje optimální a rychlou pomoc věřitelům při vymáhání pohledávek a specializuje na odkup pohledávek z obchodního styku. Mimosoudní vymáhání pohledávek – nejkratší cesta návratu finančních prostředků věřitelům.

reklama: