www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 01/11/2020 - 22:24

Najít na počátku dospělého života peníze na vlastní bydlení, případně na školu či cestování, to není jen tak. Jako rodiče však můžete svému dítěti tento start do dospělosti výrazně ulehčit. Se stavebním spořením pro děti budou mít, jak se říká, něco do začátku, co jim ulehčí cestu k osamostatnění se v době, kdy již za vše ponesou vlastní zodpovědnost.

Stavební spoření pro děti je nejvýhodnější cestou, jak dětem nějaký finanční obnos darovat. Nabízí vysoký úrok a při splnění určitých podmínek také garantovaný státní příspěvek. Celkem tak můžete dosáhnout až na 4% zhodnocení vašich úspor.

Nulové riziko, vysoký úrok a peníze, které skutečně vydělávají

Oproti běžným spořicím účtům či termínovaným vkladům nabízí stavební spoření výrazně výhodnější podmínky. Na rozdíl od nich „stavebko“ při správném nastavení překoná inflaci, peníze tak nebudou ztrácet svoji hodnotu, naopak budou samy vydělávat. Garantovaný úrok z vkladů činí 1,5 %. Výhoda oproti investování do akcií, dluhopisů či různých fondů, které umí velmi zajímavě zhodnotit peníze, je nulové riziko. Veškeré vklady jsou do výše 100 000 eur pojištěné, o své peníze tak v žádném případě nepřijdete.

Státní podpora až 2 000 Kč ročně

Největší lákadlo stavebního spoření pro děti však představuje státní podpora. Ročně vám k vašim vkladům přidá 10 %, maximálně pak 2 000 Kč. Pokud tedy každý rok na účet stavebního spoření vložíte alespoň 20 000 Kč, což měsíčně činí 1 667 Kč, dosáhnete na maximální možnou výši státní podpory. Jedinou další podmínkou je vydržet u spoření alespoň po dobu vázací lhůty, tedy 6 let. Peníze ze stavebního spoření lze vybrat i dříve, v takovém případě však přijdete o státní podporu a zpětně musíte tyto příspěvky vrátit.

Začněte spořit co nejdříve

Spořit svému dítěti můžete začít již od jeho narození. Je jen na vás, jakou částku se rozhodnete spořit. Vkládat na účet ji můžete buď v pravidelných (měsíčních) intervalech, nebo i nárazově. Například pokud budete chtít ke konci kalendářního roku zvýšit roční vklad pro vyšší státní příspěvek.

Možnost spořit pro vaše dítě končí den před jeho šestadvacátými narozeninami. Když se rozhodne své úspory vybrat, nemusí je vaše ratolest použít výhradně na bydlení. Účel stavebního spoření není nijak definován, za uspořené peníze tak lze cestovat, platit školné či je použít právě na financování bydlení.

Spočítejte si své zhodnocení

Pokud vás zajímá, na jakou částku se celková naspořená částka vyšplhá při různých měsíčních vkladech, použijte kalkulačku stavebního spoření na webových stránkách Raiffeisen stavební spořitelny. Přehledně zde uvidíte výši vlastního vkladu, kolik vám přispěje stát i hodnotu úroků. Poté již stavebko snadno sjednáte online a díky elektronickému podpisu i bez zbytečného papírování.

reklama: