www.katedrala.cz


Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 01/11/2016 - 18:00

Když se řekne letní dovolená, většině lidí se vybaví oblíbené a známé Chorvatsko. Zejména v případě, že cestujete s dětmi, je tato destinace takřka ideální. Nejen, že se tam dá dostat dobře autem, ale navíc je tam krásně. Ovšem, i když patří tato země mezi ty levnější, zájezd přes cestovní kancelář se může dosti prodražit. Nejen, že zaplatíte za ubytování a další služby s tím spojené, ale také musíte počítat s provizí pro cestovku. Zároveň jste i částečně omezení, protože musíte být v určenou dobu na určeném místě a rozhodně si to neužijete, tak, jako když nejste ničím a nikým omezení. V případě, že vás láká zájezd do Chorvatska na vlastní pěst, máme pro vás několik praktických informací a rad, které se vám jistě budou hodit.

Tipy pro cestu do Chorvatska

Velkou výhodu má Chorvatsko hlavně v tom, že téměř v každé lokalitě je dostupné ubytování. Jestliže cestujete s rodinou (hlavně s malými dětmi), dáte přednost nejspíše apartmánu blízko moře. Do vybraného místa je ideální dorazit dopoledne. Ubytování je výhodnější mít smluvené dopředu, zejména v případě, že nejste úplně dobře jazykově vybaveni a určitě se vám ani nechce objíždět s dětmi několik vhodných ubytovacích zařízení, než najdete nějaké hezké či volné (v sezóně toto může být docela problém). Cena za dvoulůžkový pokoj se obvykle pohybuje okolo 50 – 60 eury za noc. V případě apartmánu bývají ceny o něco výhodnější. Jestliže budete chtít strávit celou dovolenou na jednom místě, vyjde vás pobyt ještě levněji a často se slevou.

Jak se do Chorvatska dostat?

cesta do ChorvatskaChorvatsko leží na pomezí střední a jihovýchodní Evropy. Pro Čechy je jednou z nejoblíbenějších destinací už jen proto, že se sem dá dostat poměrně dobře autem. Asi nejkratší vzdálenost s nejméně poplatky na cestách je cesta přes Maďarsko. Počítejte však s tím, že je to nejpomalejší cesta. Trasa vede z Prahy (nebo jiného města) přes Bratislavu – Mosonymagyarovar – Csorna – Szombathely – Zalalovo – hraniční přechod Letenye – Varaždin – Záhřeb. Tato cesta je dlouhá přibližně 865 km, cesta trvá průměrně 10 hodin a náklady vás vyjdou na částku kolem 3500 Kč. Nejoblíbenější a nejrychlejší cesta je po dálnicích Rakouska a Slovinska. Je ovšem také dražší. Jak v Rakousku, tak i ve Slovinsku potřebujete dálniční známku. V Chorvatsku se platí přímo na dálnici podle konkrétně projetých úseků. Například do Istrie se dostanete cestou Praha – Brno – Vídeň – Graz – Sentilj – Maribor – Ljubljana – Koper – Plovanija – Poreč asi za necelých 9 hodin po trase dlouhé 872 km a náklady vyjdou do 4000 Kč. Do Dalmácie je to asi 1260 km za 14 hodin a částka již stoupá. Pohybuje se někde na 5000 Kč.

V Chorvatsku vám stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Platí zde kuny, ale na mnoha místech je možné platit i eury. V Rakousku zaplatíte za dálnici 8,70 EUR na 10-denní známku, 25,30 EUR za měsíční a 84,40 EUR za roční. Ve Slovinsku je to pak za týdenní 15 EUR, měsíční 30 a roční 110 EUR.

Dovolená Chorvatsko bez cestovky je skutečným dobrodružstvím, které udělá z vaší cesty nezapomenutelný zážitek pro vás i pro vaše děti. V této zemi je radost být a uvidíte, jak rádi se sem budete vracet.

Foto zdroj: www.ubytovanivchorvatsku.cz

reklama: