www.katedrala.cz


Vložil/a janeczek, St, 06/26/2013 - 10:42

Pohyb je běžnou součástí každodenního života. Člověk však, co by vynalézavý tvor, přišel i s vynálezy, které mu umožnily tento pohyb měřit. Dnes jsou proto běžnou součástí sprotovního vybavení i zařízení jako jsou krokoměry a sporttestry, které umožňují zaznamenávání mnoho rozličných pohybových aktivit. Ať už jde o třeba o již zmíněné oblébené rekreační aktivity jako je pěší turistika, běh či jízda na jízdním kole nebo inline bruslích. Jaké zařízení je pro jaký sport vhodné a podle čeho jej vybírat?

 

 

Krokoměry (pedometry)

Krokoměr patří mezi jedno z nejpořizovanějších zařízení pro měření pohybu vůbec. Je to dáno tím, že jeho praktické využití je široké od pěší turistiky, přes občasnou chůzi a běh, až po jeho používání během všedního dne. Krokoměry se velmi snadno ovládají a za jejich popularitou stojí i fakt, že kromě měření často nabízejí i další funkčnosti týkající se měření spálených kalorií, což se hodí každému, kdo chce příjem a výdej energetických hodnot sledovat.

Chcete-li si koupit kvalitní krokoměr, měli byste sledovat některé technické parametry, které jejich výrobce uvádí v popisu zařízení. Samozřejmostí u všech modelů by mělo být nastavení Vaší váhy a délky kroku, aby počítání odpovídalo skutečnosti. Ostatně přesné načítání ušlých kroků je u tohoto zařízení stěžejní. Moderní krokoměry využívají ke snímání kývavé lidské chůze mechanismů založených na technologii MEMS. Lepší modely jsou osazeny tzv. 3D akcelerometrem, který dokáže zaznamenávat pohyb ve všech třech osách. Díky tomu nedochází k načítání falešných kroků a měření je velmi přesné a spolehlivé. Libujete-li si ve statistických ukazatelích a grafech, hledejte takové krokoměry, které mimo paměti a výpočtu průměrných hodnot nabízí i přenesení naměřených dat do počítače a jejich následné vyhodnocování.

Pozornosti by nemělo uniknout ani doprovodné příslušenství. Pedometry je dobré mít připevněné na vhodném místě jako je například bok nebo zápěstí. V balení se tak můžete setkat i s malým držáčkem s přidělanou klipsnou pro připevnění na opasek nebo poutkem, díky kterému si můžete přístroj navléci kolem krku a pohodlně jej nosit.

 

Sporttestry

Sporttester je dalším zástupcem moderního sportovního vybavení, které se z původně z profesionální sféry dostává, čím dál tím více, do života rekreačních sportovců. Přesněji řečeno, ten kdo to dnes s běháním nebo i pláváním myslí vážně, sáhne po sporttestru. Sporttester je určen jako pomocník při vytrvalostních sportech, jako je běhání, spinning, plavání apod. Funguje na principu měření a vyhodnocování tepové frekvence, což uplatníte při zvyšování výkonnosti nebo během cvičení, jehož výsledkem je efektivní hubnutí.

Základní funkcí je nastavení minimálních a maximálních úrovní tepové frekvence, na jejichž překročování Vás přístroj upozorňuje. Dobře tak dosáhnete a udržíte se v mezích aerobního cvičení. Prodávané modely se liší především v poskytování dalších užitečných funkcí. Těch je opravdu mnoho a čím více do sporttestru investujete, tím více vám toho nabídne. U takovéhoto typu zařízení nesmí chybět měřič vydaných kalorií a uražených vzdáleností, včetně stopovacího režimu.  Profesionální přístroje nabídnou i zabudovaný kompas, výškoměr a modul GPS pro dokonalé zaznamenávání zdolaných tras.  Všechna data je možné, stejně jako u lepších krokoměrů, vyhodnocovat na počítači a dokonce zobrazovat i na mapě. Nedílnou součástí každého sporttestru je hrudní pás. Popruh obsahuje senzory pro snímání srdeční činnosti a ty jsou následovně bezdrátově přenášeny do hodinek. Hrudní pásy se liší jak provedením (plastové a textilní), tak samotným přenosem dat (analogový a digitální). Výrobci dobře vědí, že dostatečný komfort může být rozhodující, a ani Vy byste neměli při koupi sporttestru tento fakt opomíjet. Ve specializovaných obchodech zaměřených na sportovní vybavení nebo na zdravotnické potřeby pro sportovce Vám určitě vždycky dobře poradí.

reklama: