www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 06/10/2018 - 08:32

Když se řekne slivovice, prakticky každý člověk ví, o jaký nápoj se jedná! Není divu, tato specifická pálenka se především na Moravě vyvažuje zlatem. Funguje tady jako efektivní platidlo za protislužby, ale i jako domácí všelék. Vždyť ne nadarmo mnozí Moraváci hovoří o tom, že každé ráno malá štamprle každému pomůže. Slivovice se skutečně podílí na roztažení cév a zvýšení průtoku krve. V každém případě je ovšem zapotřebí pít slivovici kvalitní. Na trhu se najde spousta různých, které se nevyznačují dostatečnou jakostí. Jak se tedy ta nejlepší pálenka ze švestek pozná?

1. Zkrátka řetízkuje

Kvalitní slivovice musí řetízkovat. Oč se jedná? Řetízkování je proces, kdy ihned po nalití do sklenky stékají kondenzující pramínky alkoholu po jejím okraji. Jinak ale znalci také zkoušejí jakost tohoto destilátu tak, že si promnou malé množství slivovice mezi ukazováčkem a palcem. Míra odporu při drhnutí jim prozradí, kolik ovoce bylo při výrobě použito. Čím více, tím je samozřejmě jakost vyšší.

2. Vůně, chuť a obsah ovoce

Správná slivovice skutečně voní po švestkách. Znalci poznají už jen při přičichnutí, jestli se do pálenky nepřidávalo jiné ovoce. Co se týká chuti, ta musí být výrazná a slivovice nesmí v žádném případě škrábat v krku. Zahřát by měla až v žaludku. Co se týká celkového obsahu ovoce, obecně se říká, že na 1 litr destilátu připadne cca 10 až 14 kg zralých švestek.

3. Tradiční postup výroby

Jeho dodržení je nesmírně důležité. Slivovice se vyrábí ze švestek, jež musí cca 100 dní kvasit při pokojové teplotě. Do kvasu přijde pouze zralé protříděné ovoce, které se po dobu kvašení nemíchá. Po tomto procesu dochází k destilaci v pálenici. Když vznikne čistý alkohol, ředí se pramenitou vodou, a to tradičně na 50, 51 či 52 %.

Nemáte dostatek švestek, času či odvahy vypálit svou vlastní slivovici? Pak si můžete kvalitní tradiční švestkový destilát z nejlepších českých pálenic zakoupit v eshopu Panalfred.cz, jenž aktuálně nabízí rozvoz po Praze zdarma.

 

reklama: