www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 11/03/2017 - 09:04

Sny tvoří nedílnou součást našeho spánku a jednu z největších záhad našeho života. V minulosti je lidé považovali za zprávy od bohů či poselství od duchů, je známo, že mnoho umělců a vynálezců dostalo svůj nápad právě ve spánku. Ačkoli si myslíte, že se vás sny netýkají, protože si je nepamatujete, pak se hluboce mýlíte. Každému z nás se za noc zdá okolo čtyř až sedmi snů, drtivou většinu z nich však okamžitě zapomeneme.

Co si necháte zdát?

Zatímco někoho trápí děsivé noční můry plné strachu a úzkosti, jiný spí klidně jako miminko.

Podle vědců však můžeme ovlivnit – tedy alespoň částečně – co se nám bude zdát. Většina snů totiž závisí na tom, koho jsme potkali, co jsme viděli a na co jsme mysleli v uplynulých 48 hodinách.

Starosti nebo špatná matrace?

Za zlými sny nestojí vždycky špatné svědomí nebo problémy, které nás momentálně trápí. Na vině často bývá nevhodný podklad, na který noc co noc uléháme. Investujte proto nejen do pohodlné a dostatečně prostorné postele, ale především do kvalitní matrace. Je to totiž právě ona, která se podstatným způsobem podílí na zdravém posilujícím spánku.

Poloha spánku

Důležitou roli hraje také spánková poloha. Spíte-li na levém boku, pak je větší pravděpodobnost, že se dočkáte nočních můr. Zkuste si lehnout na pravou stranu a čekají vás krásnější sny. Toužíte-li si přivolat sny erotické, pak usínejte na břiše.

Pokud se nechcete v noci budit strachy, pak předtím, než se odeberete do postele, vypněte televizi, v níž zrovna běží hororový film, a zaklapněte rozečtenou strašidelnou knížku. Váš mozek tak nebude produkovat děsivé představy. Místo toho se raději oddávejte relaxaci za zvuků příjemné hudby a snažte se usínat pokud možno s čistou hlavou. A přestaňte se stresovat tím, co vás čeká zítra v práci nebo ve škole.

Čich nikdy nespí

Hodně svede také vůně – čich je totiž jediný smysl, který nikdy nespí. Pozitivní sny vám přinesou lehké květinové tóny, třeba růže. Kromě esenciálních olejů můžete vyzkoušet také sušené bylinky, které položíte na noční stolek nebo umístíte pod váš zdravotní polštář. Skvěle funguje sušená levandule, na kterou, díky její uklidňující vůni, nedaly dopustit už naše bavičky. A i dnes je považována za jeden z nejúčinnějších prostředků proti nespavosti. Tak, nechte se na křídlech spánku unášet do krásné říše snů!

 

 

 

reklama: