www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 07/10/2018 - 18:18

Spánek tvoří nedílnou součást našeho života. Abychom nové ráno přivítali odpočinutí a v pohodě, musíme si k němu vytvořit vhodné podmínky. Jen pohodlná postel a kvalitní matrace ale stačit nebudou. Potřebujeme hlavně ticho, tmu a přiměřenou teplotu. Obzvlášť v létě, kdy teploty atakují tropickou hranici, je však obtížné v přetopené místnosti, do níž praží celý den slunce, usnout. Naštěstí existuje pár způsobů, díky nimž si navzdory počasí můžete z ložnice utvořit pohodovou oázu odpočinku.

Stop světlu a teplu

Zabránit pronikání světla a tepla do ložnice pomohou předokenní žaluzie a rolety. Světla pouličních lamp, reflektory projíždějících automobilů či spalující horko totiž netvoří zrovna tu nejlepší kulisu pro usínání a klidný a nerušený spánek. Venkovní žaluzie spolehlivě zamezí přehřívání interiéru, a tím zajistí příjemné klima ve vaší ložnici i v horkém počasí a během tropických nocí. Toto exteriérové stínění nejen skvěle zadrží teplo a také hluk z ulice, ale navíc funguje jako originální doplněk. Předokenní rolety krásně zpestří vzhled vašeho domu.

Zelenou přírodě

Přikrývky volte jen ty z přírodních materiálů, které dobře absorbují a odvádí vlhkost a vynikají dobrými termoregulačními vlastnostmi. Nejlepší volbou je len nebo lehká bavlna, tabu by naopak mělo být hedvábí, satén nebo polyester. Bavlněný by měl být také váš noční úbor, pomůže vám lépe se zbavit potu. Místo peřiny si přes sebe můžete přehodit jenom plachtu. Inspirovat se nechte třeba Egypťany, kteří s vedrem bojují mokrým prostěradlem či ručníky namočenými ve studené vodě, které si položí pod sebe.

Čím níž, tím líp

V létě zkuste přestěhovat ložnici do nižších pater. Je totiž všeobecně známo, že teplý vzduch stoupá vzhůru, nejhorší klima je proto v podkroví. Pokud to není možné, pak alespoň snižte vaše ležení – místo palandy či vysoké postele se mnohem lépe vyspíte na matraci na zemi.

Všeho s mírou

Hlídejte si váš jídelníček. Ačkoli teplé večery lákají ke grilování, vyhněte se před spaním těžkým steakům a raději si pochutnejte na lehčích rybách, zelenině nebo ovoci. Střídmost se vyplatí i v případě alkoholu. Sklenička oroseného piva vás příjemně ochladí, ale musíte zůstat jenom u jedné. Pak se vám bude spát jedna báseň!

 

reklama: