www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 07/27/2017 - 10:27

Nejlepší wakeboard je ten, který bude přesně odpovídat vašim potřebám. Při výběru wakeboardu máte k dispozici opravdu velké množství možností, odkud tedy začít? Můžete si např. vybrat wakeboard pouze podle grafického designu nebo profesionálního jezdce, který ten model používá. Pokud však půjdete touto cestou pravděpodobně skončíte s modelem, který nebude odpovídat vaší stávající úrovni nebo stylu jízdy.

Dovolte nám, abychom Vám poskytli některé klíčové informace o mnoha funkcích, které u dnešních wakeboardů najdete. Vyzbrojeni těmito novými znalostmi budete moci koupit wakeboard, který Vám skvěle padne.


 

Wakeboardy za člun

Jestliže provozujete či budete provozovat wakeboarding výhradně při jízda za člunem, určitě se podívejte po prknech, která jsou určená pro tento typ jízdy. Wakeboardy jsou většinou méně flexibilní, což jim dodává při jízdě po vlnách víc energie.

Většinou mají těžší konstrukci, aby se vyrovnaly nejen s jízdou ale i skladováním. Wakeboardy určené pro jízdu za člunem jsou vybaveny větším množstvím ploutví. Ty mohou být buď součástí základny nebo je můžete přišroubovat.

Wakeboardy do Wake Parku

Wakeboardy určené pro jízdu v parcích jsou o něco flexibilnější a mají odnímatelné ploutve. V některých případech nemají žádné. Flexibilnost Vám poskytne lepší pocit při jízdě, lépe absorbujete plochá přistání z kickerů a umožní Vám to přitisknout přední nebo zadní část boardu na koleje.

Wakeboardová prkna určená pro Wake Park mají většinou odolnější základnu a zesílené boční hrany, aby lépe odolávaly při každodenní jízdě po překážkách.

Hybridní wakeboardy

Jestliže nemáte rozpočet na dvě speciální prkna na Wake Park a pro jízdu za člunem, hybridní wakeboardy jsou perfektním řešením. Pokud jde o flexibilitu, jsou něco mezi oběma specializovanými prkny. K jejím vlastnostem patří např. měkčí přední část a tužší část mezi vázáním, což stále umožňuje velmi dobré odskoky.

Wakeboardy tohoto typu mají většinou základnu z jednoduché konstrukce s odnímatelnými ploutvemi a vyšší trvanlivostí materiálů. To vše jim poskytuje stále dobrou trakci při waku a skluz.

Prohnutí wakeboardu čili rocker

Rocker určuje to, jak bude wakeboard jezdit, tj. jeho jízdní vlastnosti. Rocker je prostě křivka nebo obloukovitý profil prkna. Ve wakeboardingu existují dva převládající typy rockerů:

3 - stupňový rocker – tento typ je zcela odlišný. Když je wakeboard položený rovně na zemi, zjistíte, že středová část prkna je buď plochá nebo vyrovnaná se zemí. Oba konce boardu se zvedají nahoru pod nějakým úhlem. Vzhledem k tvaru prkna je při jízdě obětována část rychlosti na úkor získání výbušnějšího popu. Jsou vhodné pro jezdce, kteří hledají adrenalin a chtějí vyzkoušet vše, co wakeboarding nabízí.

Kontinuální rocker – jde o jednu nepřerušenou křivku od špičky až k ocasu prkna. Nepřerušovaný povrch wakeboardu zajistí hladkou jízdu, která bude velmi předvídatelná a konzistentní. Tento typ rockeru bude rozřezávat vodu s minimálním třením a tím mnohem rychleji.

Jak vybrat správnou velikost wakeboardu?

Při výběru správné velikosti bude nejdůležitějším faktorem Vaše váha. Spousta lidí si wakeboard spojuje se snowboardem, kde se to řeší dle výšky postavy. To však není případ wakeboardingu. Na rozdíl od snowboardingu musíte být schopni plout po hladině!

V případě, že bude wakeboard používat více lidí, při výběru jděte podle toho, kdo má největší váhu. Dalším faktorem bude i styl jízdy, což probereme níže.

Obecná tabulka velikosti wakeboardů

Každý výrobce wakeboardů může mít vlastní tabulku s doporučením vhodné velikosti dle váhy jezdce!

Hmotnost jezdce /kg/

Délka wakeboardu /cm/

méně než 45 kg

130 cm a méně

40–68 kg

130–134 cm

60–80 kg

135–139 cm

77–113 kg

140–144 cm

90–125 kg a více

144 cm a více

 

Dále Vám poradí na Showrooomu Mystic v Brně nebo přes e-shop Mystichttps://www.mysticstore.cz/