www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 08/01/2017 - 09:00

Technologický pokrok ve vývoji LED žárovek je poměrně rychlý. Dnes už se dají LED světla sehnat pro každou příležitost – například i do sloupů veřejného osvětlení, aut, semaforů nebo na zahradu, navíc už cena není tak vysoká, jako tomu bývalo dříve. LEDky jsou tedy vhodné naprosto pro každou domácnost, kancelář, výrobní halu a všechny ostatní prostory. Je nejvyšší čas na ně přejít.

Zkratka LED vychází z výrazu Light Emitting Diode (tedy dioda vyzařující světlo). Technologie využívá polovodič, který dokáže přeměnit elektřinu na světlo. Obyčejné žárovky fungují na principu zahřívání wolframového vodiče.

Účinnost i životnost jsou daleko vyšší

Zatímco obyčejná žárovka vydá 90 % své energie ve formě tepla a pouhých 10 % jako světlo, LED žárovky jsou na tom téměř přesně naopak. Uvádí se, že až 95 % výkonu svítí, pouze 5 % generuje teplo. Navíc jsou daleko lépe schopné soustředit světlo do potřebné oblasti a neosvěcují zbytečně místa, kde to není nezbytné (např. strop). Spotřeba elektrické energie je díky tomu nižší, a to až desetkrát.

Co se týče životnosti, LED žárovky vydrží až 50 000 hodin provozu. Vyšší náklady na pořízení se tedy velmi brzy navrátí, navíc nemusíte ztrácet čas neustálou výměnou obyčejných žárovek.

Jsou shovívavější k přírodě a neustále se vyvíjí

První LED žárovka byla vyvinuta Nickem Holonyakem v roce 1962. Od té doby se technologie neustále zlepšují a bude tomu tak i nadále. Výrobci se snaží, aby svícení pomocí LED bylo ještě levnější a šetrnější k přírodě. Už teď se jim to ale dost daří.

LED světla na rozdíl od obyčejných žárovek neobsahují rtuť. Navrch mají i ve srovnání se zářivkami (ty jsou naplněné směsí argonu a rtuťových par). Máte doma takové? Podívejte se na LED trubice akce a nahraďte zářivky něčím modernějším. Ostatně LED variantou se v dnešní době dá nahradit opravdu každé světlo. Věděli jste, že se vyrábí například LED reflektory? Podívejte se sem https://www.ledakce.cz/led-reflektory/ a rovnou prozkoumejte veškerou nabídku LED světel v akci.