www.katedrala.cz


         
Vložil/a Allfinanz, Út, 05/24/2011 - 10:40

Jan Klouda koupil v roce 2008 akcie jisté významné energetické společnosti, a to na doporučení kamaráda, který se vydával za znalce trhu. Vyhlídky vypadaly velice lákavě. Kamarád ho přesvědčoval, že tímto způsobem vydělá více než na čemkoliv jiném. Klidně dvacet procent za rok. Zná prý spoustu lidí, kteří začali s málem a teď jsou „v balíku“. Sám prý tak zhodnotil peníze za prodej chaty. V hospodě se na to téma tehdy rozeběhla velká diskuze a hospodský měl z toho velmi slušnou tržbu. Ono je dobré tam občas zajít. Člověk se dozví užitečné informace.

Vidina zisku

OVB AllfinanzPravda je, že na termínovaném vkladu úspory moc nevynášely. Navýherní vkladní knížku Jan Klouda nikdy nevyhrál a stavební spoření už má celá rodina. Chtělo by to něco lepšího, výnosnějšího. Večer ještě dlouho přesvědčoval manželku, že je to to nejlepší, co mohou udělat s penězi. Přece ty tvrdě vydělané peníze nenechají jen tak zahálet. Dlouho o tom nechtěla ani slyšet, nakonec mu však dala volnou ruku. Atak Jan vybral úspory a vydal se do banky, kdemu předložili k vyplnění spoustu papírů, vyptávali se na kdeco. Jaké má zkušenosti s investováním, na jak dlouho chce investovat, zda dává přednost jistotě či výnosu, co by dělal, kdyby hodnota investice klesla.

Marná snaha

Budoucí investor vyzbrojen radami kamaráda však o plánu nediskutoval. Beztak by mu nabízeli jen něco, na čem vydělá spíš banka. Fondy, akciové vklady, zajištěné fondy, dluhopis… Kdo se v tommá vyznat. Snahu bankovního referenta získat od něj nějaké informace, aby mu prý poradil, odmítl s tvrzením, že sám ví nejlépe, jak naložit s vlastními penězi. Potvrdil tedy, že žádný dotazník vyplňovat nechce. Podepsal rovnou komisionářskou smlouvu a pokyn k nákupu. Cena jedné akcie se pohybovala kolem 1200 korun. S dobrým pocitem odešel domů a o investici se nějakou dobu nezajímal. Nyní by chtěl akcie prodat a pak podpořit dceru, která zamýšlí koupit si byt. Jenže hodnota akcií není tak vysoká, jak předpokládal – prodejem by přišel asi o třetinu investice. Poradce mu nyní radí čekat, až se cena zvedne. Pochopitelně není však schopen říci, kdy to bude a o kolik. A kamarád tentokrát mlčí.

Špatná varianta

  • Jan Klouda si nenechal poradit a pustil se do investice bez předchozích zkušeností. Zvolil přitom nejrizikovější způsob investování, kde jsou možné relativně vysoké zisky, ale i ztráty.
  • Očekával sice, že investice se bude vyvíjet, ale myslel pouze na růst ceny. To byla zásadní chyba a neznalost. Pro akcie je charakteristické, že jejich cena hodně kolísá a že je tu možnost nejen zajímavého zisku, ale i veliké ztráty.
  • Nikdy nelze očekávat, že dobrý vývoj z minulosti bude pokračovat i nadále. Fakt, že hodnota investice se v posledních měsících či letech zvyšovala, ještě neznamená, že tomu tak bude i v budoucnu. Tržní podmínky se mění.
  • Investovat všechny prostředky naráz stejným způsobem není vhodné. Riziko je potřebné rozložit výběrem několika investičních možností s příslušnou vhodnou kombinací.

Správná varianta

  • Jan Klouda si nechal poradit a vyplnil všechny předložené dokumenty. Bankovní úředník zjistil jeho postoj k riziku, zařadil ho do příslušné investorské kategorie a podle toho mu doporučil i druhy investičních nástrojů.
  • Pokud člověk nemá zkušenosti s investováním do akcií, je lepší se jim vyhnout a koupit raději dluhopisy nebo hypoteční zástavní listy. Není-li investor ochoten smířit se se ztrátou, měl by volit menší riziko.
  • Budoucí investor mohl riziko také rozložit a investovat do akcií jen část úspor, zbytek například do dluhopisů či podíOVB radí – riskantní investice do akcií se nemusí vyplatit. Je lepší investovat do akcií postupně, protože se nikdy neví, kdy jsou na dně nebo na vrcholu, vysvětluje H. Fojtová ze spol. OVB Allfinanz.lových fondů. I v případě velkých ztrát u akcií by celková investice tolik neutrpěla.
  • Je lepší investovat do akcií postupně, protože se nikdy neví, kdy jsou na dně nebo na vrcholu. Pravidelné investování menších částek snižuje nebezpečí špatného načasování investice.

HANA FOJTOVÁ, OVB Allfinanz

OVB Allfinanz

Společnost OVB Allfinanz, a.s., je přední finančně poradenská společnost, působí na českém trhu od roku 1993 a je dceřinou společností německé OVB Holding AG. V současné době má v ČR téměř 900 tisíc klientů a spravuje více než 1,8 miliónu smluv. Klientům je k dispozici celorepubliková síť kvalifikovaných poradců – pojišťovacích a investičních zprostředkovatelů. Mateřská společnost OVB Holding z německého Kolína nad Rýnem vznikla v roce 1970 na základě myšlenky poskytovat soukromým klientům obsažné, individuální a komplexní majetkové a finanční poradenství. V současné době působí prostřednictvím dceřiných firem v dalších 13 zemích Evropy. Koncern OVB se sídlem holdingu v Kolíně nad Rýnem je jedním z předních evropských poskytovatelů finančních služeb. Od založení OVB Vermögensberatung AG v roce 1970 v Německu zaměřuje OVB svou obchodní činnost na zákaznicky orientované poradenství pro soukromé domácnosti v oblasti ochrany majetku, vybudování a rozvoje majetku, starobního zaopatření a získávání nemovitostí. OVB v současnosti poskytuje poradenství v Evropě zhruba 2,8 mil. zákazníků a spolupracuje s více než 100 renomovanými produktovými partnery. OVB je v současné době aktivní celkem ve 14 zemích, přičemž pro koncern pracuje kolem 4 700 finančních poradců na plný úvazek. V roce 2009 dosáhla OVB Holding AG, která je od července 2006 kótována na Frankfurtské burze cenných papírů (Prime Standard, ISIN DE0006286560) se svými dceřinými společnostmi celkových provizních příjmů ve výši 201,6 mil. Euro a rovněž EBIT ve výši 9,6 mil. Euro.

reklama: