www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 07/11/2018 - 14:16
Bezpečná jízda, bezchybný vzhled a funkčnost vašeho vozidla závisí na pravidelných údržbách. Technický stav vozu je totiž velmi důležitý. Jen tak zajistíte, že se vám na cestách nestane nic neočekávaného. Co všechno je však potřeba pravidelně kontrolovat?

Autobaterie

Klimatizace, svícení, stahování a zatahování okének – to vše závisí na autobaterii. Jak poznáte, že s ní není něco v pořádku? Vůz může hůře startovat, mohou vynechávat různé funkce či se vám může stávat, že na zastavení na křižovatce zkrátka vypne. Baterii pravidelně kontrolujte a při potížích ji vyměňte. Někdy může za špatnou funkci baterie koroze, špatné kontakty nebo nečistota. Autobaterii věnujte pozornost také v případě, že jste delší dobu auto nepoužívali.

Kontrola oleje

Olej je nezbytný pro správný chod motoru vašeho vozidla. Stará se o to, aby motor byl správně promazaný, ale také odvádí z jeho nitra různé nečistoty. Dále pomáhá s distribucí tepla či chlazení. Co se stane, pokud autu olej dojde? Změny na motoru budou patrné již po pár minutách – může to být změna zvuku motoru, přemíra tření, vysoká teplota a v poslední fázi devastace pohyblivých částí motoru. Je tedy nutné, zvlášť v případě, že vlastníte starší vůz, stav hladiny oleje často kontrolovat. Není nutné jezdit do servisu, kontrolu oleje provedete hravě sami – pomocí ponorné měrky.

Zaměřte se na pneumatiky

Mezi pravidelnou údržbu patří také kontrola pneumatik. Netýká se to jenom tlaku vzduchu, který je v pneumatikách momentálně přítomný, ale také celkového opotřebení. Pokud máte pocit, že jsou příliš „sjeté“, neváhejte s koupí nových pneumatik. Jedná se o vaši bezpečnost! Stav pneumatik můžete také pozorovat při samotné jízdě. Pokud máte pocit, že kola reagují trochu jinak, než jste byli dosud zvyklí, raději nechte v servisu kola zkontrolovat a popřípadě nechat udělat i geometrii kol.


A jak pečujete o svůj automobil vy?

reklama: