www.katedrala.cz


         
Vložil/a SOCIOTERAPIE.cz, So, 03/12/2011 - 18:23

 

SOCIOTERAPIE.cz [logo]

SOCIOTERAPIE.cz [tiráž]

SOCIOTERAPEUTICKÉ LISTY-SOCIOTERAPIE.cz

Nezávislý internetový občasník, věnující se teorii i praxi socioterapie jako svébytné disciplíny, aplikované v sociální práci, zdravotnictví, sociálních službách, poradenství; výrazná pozornost je věnována i psychoterapeutické problematice, prostor je dán i hraničním disciplínám...

Socioterapie je interdisciplinární obor, jehož cílem je dosažení lidské integrity a kompetence i schopnosti realizovat své osobnostní potenciality v rámci fungujícího sociálního pole a dynamiky sociálních vztahů, s přiměřenou mírou schopnosti adaptovat se na společenské podmínky bez ztráty subjektivity a originality a bez ubližování referenčnímu okolí. Socioterapie zasahuje nejen ve prospěch jednotlivce, páru či skupiny, ale také ve prospěch okolí jednotlivce, páru či skupiny. Ve zdravotnictví, v poradenství, v sociální práci i v sociálně-zdravotním pomáhání v širokém slova smyslu uzrával čas k hledání nového paradigmatu, který by byl akceptovatelný v terapii i v sociální intervenci, který by mohl přispět k rozvoji pomáhání jak jako samostatná technika, tak jako součást, doprovázející pevně ostatní dovednosti pomáhajícího profesionála, respektující zásadní pravidlo, že "Není možno nekomunikovat " (P. Watzlawick J. H. Beavin D. D. Jackson).

Mnozí teoretici i praktici nalezli v radikálním konstruktivismu jednoduché vyjádření toho, co tradiční filosofii činilo potíže, totiž jasné etické stanovisko: ‘Nesmíš druhému ubližovat!’. Tento požadavek neubližování vyplývá z uznání lidského vztahu a tedy z uznání autonomního druhého jako podmínky vlastní smysluplné existence (Glasersfeld, E., 1997). Myšlenka, že socioterapie Pomáhající profesionál nemá "moc" nad rukou klienta; je to naopak... není pouhým  eklektickým souhrnem technik, ale že je JINOU PRAXÍ, vycházející sice z psychoterapie, ale konstituující se podle vlastního (zejména ze systemiky vycházejícího) paradigmatu, se ujala.

V pomáhajících profesích v širokém slova smyslu (zdravotnictví, psychologické poradenství, sociální práce apod.) uzrávají přístupy, pracující s podporou kompetencí klientek a klientů v řešení jejich starostí. Nejedná se o uplatňování schématu, kdy pomáhající pracovník má MOC a pracuje s BEZMOCÍ, která je atributem člověka pomoc potřebujícího. Začíná se pracovat na tom, aby byla zvýšena MOC. kompetence klienta k řešení své nepříjemné situace. Po prvém výcviku, pracujícím s konceptem socioterapie (lektor a odborný garant výcviku Milan Lipner - pro pracovníky Charity v roce 2000) začíná od roku 2009 své výcviky ´Umění socioterapie´ pravidelně nabízet GAUDIA-ISZ. Začínají se objevovat prvé texty, které vycházejí z principu systemického, ale cíleně ho rozšiřují o socioterapeutický pohled (socioterapie je svébytnou disciplínou). Tedy webstránky SOCIOTERAPIE.cz by chtěly přispět k rozvoji socioterapeutického myšlení tím, že poskytnou platformu k publikování textů (teoretických i z dobré praxe vycházejících) a k diskusi, která může pomoci k etablování socioterapie jako nezbytné součásti profesního portfolia pracovnic a pracovníků pomáhajících profesí. 

K O N T A K T

 

reklama: