www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 07/01/2019 - 10:38

Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů po celém světě a neodmyslitelně se zapsala na přední místa v žebříčku oblíbenosti. Lidé si ji dopřávají při startu do nového dne, během náročné pracovní doby i jako lahodný mok při posezení s přáteli. Káva však může nabídnout mnohem víc než vynikající chuť – má totiž příznivý vliv i na zdraví. Proč si ji dopřát každý den?

Vliv na mysl

To, že káva dodává energii tělu, je všeobecně známá věc. Působí ale také skvěle na probuzení mysli. Ti, kteří kávu pravidelně pijí, mají mnohem menší sklony k depresi a úzkostem. Může za to uvolňování serotoninu a dopaminu. Velkou pomocí je káva v práci, což zaměstnavatelé moc dobře vědí. Proto také je součástí každé kanceláře kávovar. Lidé po ní podávají lepší výkony, lépe se soustředí a nebývají vyčerpaní. Kofein obsažený v kávě totiž stimuluje centrální nervový systém a pohání tak mozek k vyšší činnosti.

Vliv na výkon

Pokud pracujete rukama nebo často sportujete, káva může váš organismus skvěle nabudit. Pochutnat si na ní můžete dokonce i v případě, že sport není jen váš koníček, ale také vás živí. Kofein je totiž povoleným dopingem. Zlepšit výkony si díky ní můžete zvláště, pokud děláte vytrvalostní sport.

Vliv na zdraví

Kvalitní zrnková nebo mletá káva obsahuje velké množství antioxidantů, v porovnání třeba se zeleným čajem se jedná až o 4x větší množství. Tyto látky působí efektivně proti volným radikálům a pomáhají tak zmenšovat riziko rakoviny. Kromě toho také zpomalují přirozené stárnutí. Pomoci mohou i v prevenci proti cukrovce, Alzheimerově chorobě nebo obezitě. Dobrou zprávou je, že tyto látky obsahuje i bezkofeinová káva. Mnoho odborníků se shoduje, že šálek kávy denně vás může uchránit před mnoha nepříjemnými civilizačními chorobami. Proč s ní tedy nezačít každý den.

A co vy? Pijete pravidelně kávu?

reklama: