www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 02/17/2020 - 01:19

Dopravní značení nás provází dnes a denně, ať už řídíme, nebo nikoliv. Značky totiž upravují i pravomoci a povinnosti chodců či cyklistů. Prozradíme vám o nich pár skutečností, které jste nejspíš nevěděli.

Na začátek bychom si měli ujasnit, že mezi dopravní značení nepatří pouze svislé značky, které jste si pravděpodobně vybavili. Pojem zahrnuje také vodorovné dopravní značení (tedy „malůvky“ přímo na silnici), dopravní zrcadla, zpomalovací prahy a mnoho dalšího. Co zajímavého jste o nich doposud nevěděli?

1. První značky byly vlastně otesané kameny

První moderní značky se začaly objevovat ve 20. století, kdy se ve velkém rozšiřoval automobilový průmysl. Tehdy se vyráběly z rovného plechu, dnes se používá pozinkovaný plech s dvojitým ohybem, protože je odolnější vandalům i počasí. Úplně prvním dopravním značením však byly otesané kameny! Tehdy neupravovaly přednost v jízdě, upozorňovaly spíš na prudké klesání a další přírodní komplikace.


Výstava „Začalo to kamenem aneb z historie dopravního značení“

zdroj: muzeumsilnic.cz

2. Obsah dopravní značky se tiskne na fólii

Základem značky je tedy pozinkovaný plech. Samotný obsah se ovšem nekreslí přímo na plech, nýbrž na fólii. Nejde přímo o kreslení, využívá se sítotisk či digitální potisk. Fólie, která je retroreflexní, aby byl její obsah zřetelný za každé situace, se následně jen nalepí na značku.

3. Značky postupně přibývají

Nové zvyky si žádají i nové značky. V minulém století byste asi těžko potkali značku označující začátek cyklostezky. A je pravděpodobné, že v budoucích letech budou vznikat další. Například v Koreji již mají značky, které varují chodce před psaním SMS za chůze. Instalovali je na místa, kde dochází k častým nehodám. Příčinou těchto nehod totiž bývá i to, že lidé koukají do telefonu, místo aby se rozhlédli, zda nejede auto. Myslíte, že bychom toto speciální dopravní značení v Praze a dalších větších městech také užili?


Korejské dopravní značení varující před psaním SMS za chůze.

4. Dopravní značení se dá i pronajmout

Rekonstruujete něco ve firemním areálu a hodila by se vám značka, která dočasně varuje projíždějící auta? Když jde pouze o přechodnou situaci, je zbytečné si značení kupovat. Dá se totiž i pronajmout. Pronájem dopravního značení nabízí například firma AZ Značky. Berte však v úvahu, že značku si nemůžete postavit, kam chcete. Na vašem firemním pozemku to je možné, na veřejné komunikaci nikoliv.

reklama: