www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 05/21/2020 - 17:49

Pokud sleduješ Billa Gatese na Instagramu, určitě víš, že pravidelně doporučuje skvělé knihy, které by sis mohl přečíst. On sám je vášnivý čtenář a takovýmto způsobem chce dát lidem vědět, co ho v životě inspiruje. Nedávno zveřejnil pár nových kousků. Mají speciální nádech, neboť pravděpodobně víš, s čím se jeho jméno momentálně spojuje. Prý je on ten, co za Covid 19 může, protože na pandemii před pár lety upozorňoval. Toto je 5 knih, které by sis měl přečíst i ty a které nedávno popsal na svém blogu.

The Choice - Dr. Edith Eva Edger

V šestnácti byla spolu s rodinou deportována do Osvětimi. Je to příběh bolesti, strachu, zvěrstev, ale zároveň i odvahy a síly samotné autorky knihy a mnoha dalších žen, které tábor smrti přežily. Vzpomínky na holocaust propletená příběhy z praxe a názory na život, lidskou mysl a osvobození od minulosti. Právě toto nazývá "možností volby". "Pokud s něčím zápasíte, tento zápas je skutečný - i když si myslíte, že vaše zkušenost je ve srovnání se zkušeností někoho, kdo přežil Osvětim, nebo někoho, jehož dítě trpí hroznou nemocí, triviální," píše Gates."Myslím, že je to mimořádně důležité mít to na paměti právě teď, zatímco každý má s epidemií Covid-19 jiné zkušenosti."

The Great Influenza - John M. Barry

Kniha amerického historika je dnes aktuálnější než kdykoliv předtím. Gates se o této knize vyjádřil: "Žijeme v nebývalých časech. Ale pokud hledáte historické srovnání, pandemie chřipky z roku 1918 je tak blízko, jak si umíte představit." Ve velké chřipce John M. Barry popisuje šířící se epidemii, jejíž podliadli desítky milionů lidí. 

Cloud Atlas - David Mitchell (Atlas mraků)

Bill Gates označil Atlas mraků za dojímavý příběh o morálních možnostech. "Je to kniha, o níž se chceš s někým mluvit. Jsem si jistý, že jsem nezachytil všechno, co se děje, číst ji je jako skládat puzzle. " Motiv knihy je filozofičtější, jak se na první pohled může zdát. Je o reinkarnaci a univerzálnosti lidské povahy, ale po přečtení se určitě zamyslíš nad názvem. "Cloud Atlas" odkazuje na měnící se krajinu - mraky, nad projevy lidské povahy - atlasem.
Jde o publikaci, po přečtení níž se většina lidí na sekundu zastaví a zamyslí nad dosavadními prioritami. Příběh spojuje šest vzájemně propojených příběhů, které se odehrávají v různých časových intervalech na různých místech.
Podle románu o nebezpečí touhy lidí po moci vznikla i filmová adaptace a k dostání je i v českém jazyce.

The Ride of a Lifetime - Robert Iger

Robert Iger je důkazem toho, že pevná vůle a odhodlání vás dokáží přenést i přes to nejtěžší období. Jeden z nejvlivnějších lidí roku 2019 sdílí s čtenáři své myšlenky a hodnoty. Generální ředitel společnosti Disney přebral společnost v těžkém čase, ale ve svém příběhu vypráví o nejdůležitějších zásadách, kterých se držel: kvalita, práce s technologiemi, které se mění spolu s dobou a globální obsah. Po čtrnácti letech je hodnota Disney téměř pětkrát větší.
Gates o něm řekl: "Dělá vynikající práci a vysvětluje, jaké je to být opravdovým ředitelem velké společnosti."

Good Economics for Hard Times - Abhijit V. Banerjee and Esther Dufle

Dvojice "nejchytřejších ekonomů, kteří dnes pracují", jak se o nich vyjádřil Gates, v knize rozebírá největší výzvy 21. století a radí, jak se s nimi vypořádat. Kniha se zaměřuje na řešení problémů, kterým čelí moderní ekonomiky a společnosti celého světa. Vzpomíná i zpomalení hospodářského růstu, nerovnost příjmů, změny klimatu, přistěhovalectví, technologickou nezaměstnanost či globalizaci.
Autoři upozorňují na nepravdivost zažitého stereotypu, že přistěhovalci kradou domácím práci a snižují mzdy. Také tvrdí, že chudší lidé jsou více finančně gramotní a přijímají lépe finanční rozhodnutí.

reklama: