www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 07/07/2021 - 05:50

Pokud chcete poznat Turecko ze všech perspektiv, nevynechejte město Alanya a trhy, které se tam pořádají. Najdete je snadno. Stačí se zeptat místních na bazar a hned budete mít jasno, kam se vydat. Určitě ho neminete. Vůně koření, zeleniny a ovoce, množství lidí a ruch. To vám dá hned na vědomí, že jste správně. Nemusíte nakupovat. Stačí jen projít a nasávat atmosféru.

Na trhy v Alanyi přijďte na lehko, odcházet budete s plným žaludkem

Ovoce, zelenina. Vše čerstvé, krásné a voňavé, úhledně vyskládané do kopiček. Příjemní a hovorní obchodníci. A hlavně vůně koření. Ta vás ohromí na prvním kroku. S prázdnou rozhodně neodejdete. To, co kupujete, lze i nejprve ochutnat.

Sušené ovoce, datle nebo fíky. Ořechy. Tradiční cukroví i zelenina, kterou nebudete znát. Nechte se vtáhnout do děje a zažijte směs chutí, vůní i typického bazarového ruchu.

Trh neboli bazar. Tradiční centrum obchodu i života.

Tržiště k tureckému životu patří. A nejen k tureckému. Vlastní slovo pochází z perštiny a můžeme se s ním setkat od Turecka, přes Blízký východ až k Indii. Všude se jedná o místa, která byla centrem obchodu i společenského života. Jejich návštěva je zážitkem, na který nejde zapomenout. Ty tradiční jsou plné ruchu, smlouvání, překřikování prodejců i zákazníků. Nic, co znáte z českých obchodů.

Chcete to také vyzkoušet?

3 pochutiny bez jejichž ochutnání z Turecka neodjíždějte. Na bazaru je seženete okamžitě

Návštěva trhu uchvátí všechny vaše smysly. Pokud už se na něm ocitnete, tak nezapomeňte vyhledat následující pochutiny. Seženete je čerstvé a kvalitní.

  • Koření

Základem turecké, arabské, blízkovýchodní i indické kuchyně je právě koření. Setkáte se s ním všude a stánky s ním určitě nepřehlédnete. Jsou barevné a ucítíte je dříve, než uvidíte. Nabídka je nekonečná. A na co nezapomenout? Třeba na sůl Tuzor, uzenou sušenou papriku nebo směs koření určenou pro tureckou kuchyni.

  • Sladkosti

Při návštěvě trhů v Alanyi nebo jakéhokoliv jiném tureckém městě nezapomeňte ochutnat baklavu. Sladký turecký dezert, který si zamilujete pro jeho nezapomenutelnou chuť.

Pokud vám dochází energie, sáhněte po halvě. Je zdravá a hned se budete cítit lépe. Nic z toho vám nebude připomínat naše české sladkosti. Skvělé jsou také oříšky v medu nebo slunečnicová semínka na sladko.

  • Čaj

Turecký čaj je proslulý svou nezaměnitelnou chutí a vůní. Je proto škoda tento nápoj vynechat. Připravuje se ve speciálních konvičkách, jeho chuť i přípravu si nenechte ujít. Vždyť čaj je jedním z národních tureckých nápojů – dokonce je oblíbenější než turecká káva. Připravený později už doma vám může za sychravých večerů připomínat vaši slunečnou dovolenou.

Smlouvání je umění, zábava i zažitý zvyk

K tureckým bazarům patří i smlouvání. Není to však pravidlo, ale to zjistíte velmi rychle. Prodavač vás jednoduše upozorní, že ceny jsou pevné. Ve většině trhů je však smlouvání klasikou i společenským rituálem.

Jste výřeční a rádi si povídáte? Zkuste to. Z nakoupených věcí budete mít větší radost.

Tipy jak nakupovat na tržišti. A to nejen v Analyi.

  • Ignorujete věci, které koupit nechcete. Neberte je do rukou. Neptejte se na cenu.

  • Promyslete si, kolik chcete za vámi vybranou věc zaplatit. A na hlas řekněte čtvrtinu či polovinu dané ceny.

  • Nevěřte tomu, co obchodník říká.


A hlavně si to užijte.

Páteční trhy v Alanyi jsou ty hlavní. A největší.

Najdete je hned vedle autobusového nádraží, můžete na ně vyrazit brzy ráno, ale i pozdě navečer. Celý den se tam něco děje. Na nákupy nezapomeňte přibalit turecké liry. Bude to pro vás nejen pohodlnější ale i jednodušší. Odpadne totiž nutnost sledovat správný směnný kurz. Také ne každý obchodník bude ochotný přijmout eura nebo dolary.

A co vy? Myslíte si, že jste rození obchodníci a usmlouvat výhodnou cenu pro vás bude hračka?

Alanya a trhy

reklama: