www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 06/23/2020 - 12:16
Americké banky se doslova "topí v penězích", kdy bankovní vklady od začátku pandemie nového koronaviru vyskočily o rekordní 2 biliony USD (1,78 bilionu korun), vyplývá z údajů Federálního úřadu na ochranu vkladů (FDIC). Tento příliv peněz nemá v historii žádnou obdobu. Jen v dubnu vklady vzrostly o 865 miliard USD, což je více než předchozí celoroční rekord. Důvodem prudkého zvýšení vkladů je odpověď vlády a centrální banky (Fed) na koronakrizi. Vláda uvolnila stovky miliard dolarů na podporu malých firem a domácností. Fed zase přijal řadu opatření na podporu finančních trhů, včetně neohraničeného nákupu dluhopisů.

Nejistá budoucnost zase způsobila, že všichni - od domácností po globální korporace - hromadily hotovost. Více než dvě třetiny z prudkého nárůstu vkladů šlo podle FDIC do 25 největších finančních ústavů. Nejvíce samozřejmě připadlo na největší americké banky z pohledu aktiv JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup.

"Pokud se na to podíváme z jakékoliv strany, tento nárůst byl naprosto výjimečný," uvedl analytik firmy Autonomous Research Brian Foran.

Existuje více důvodů, proč americké banky nejvíce profitovaly z prudkého nárůstu vkladů. Když státy začaly v březnu přijímat omezující opatření na zastavení pandemie nového koronavirus, společnosti jako Boeing nebo Ford okamžitě načerpali desítky miliard USD z úvěrových linek a tyto peníze uložili v bankách, od kterých si je půjčili.

A samozřejmě velké banky mají také nejvíce retailových klientů. Běžní lidé neměli moc příležitostí utrácet peníze, když byli zavřeni doma. Míra osobních úspor dosáhla v dubnu rekordních 33%. Banky, které budou opatrné při poskytování úvěrů uprostřed recese, nemají moc možností, co udělat s nahromaděnou hotovostí, uvedl Foran. Mnoho bank podle něj říká, že aktuální nemají co s penězi dělat.

Zatím není jasné, jaké to bude mít následky. Někteří experti počítají s prudkým oslabením dolaru a nárůstem inflace, další hovoří o nafukování bubliny na akciovém trhu. Jeden následek pro střadatele však bude bezprostřednější, banky určitě ještě sníží již tak minimální úrokové sazby, protože nepotřebují další peníze.

reklama: