www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 11/27/2020 - 17:35
V časech, kdy všechna média neustále informují o pandemii, jiné důležité zprávy často nedostanou pozornost, kterou si zaslouží. Jedním ze závažných problémů, které se v posledních měsících snaží vyřešit EU, je i nerespektování evropských zákonů americkými technologickými společnostmi. Giganti jako Google, Microsoft či Amazon celá desetiletí ignorují směrnice, kradou a zneužívají data o občanech EU.

Evropský parlament v minulosti třikrát řešil tento problém. Vždy se to nějak "ututlalo" a masivní porušování našich zákonů se zamítnuto pod koberec. V červnu tohoto roku došlo k dalšímu incidentu a tentokrát už politici v Bruselu přitvrdili. Stopli jakékoliv přesuny dat mimo EU, na co Facebook zareagoval, že takto nebude schopen poskytovat své služby. "Pokud se Facebooku neumožní přesouvat data mimo EU, není jasné, jak budou fungovat sociální sítě Facebook, Instagram a WhatsApp. Následky budou obrovské a nepříjemné pro Facebook a pro miliony lidí a firem v Evropě. 25 milionů firem v EU používají Facebook. "

Moje data sbírají americké firmy, v čem je problém?

Mnoho lidí stále nevnímá sbírání osobních dat soukromými společnostmi jako problém. Co je na internetu přece není reálné. Opak je však pravdou. Internet je v dnešní době pevně zakotven v realitě, mnoho z nás si dokonce díky této virtuální počítačové síti vydělává na živobytí.

Na internetu necháváme stále více z naší osobní identity a tato data mají v rukou firmy cizí vlády. Americké federální předpisy vládě USA umožňují kdykoli požádat o jakákoli data. Facebook a Google ve svých transparency reportech odhalily, že se tak děje velmi často. Ročně vyhoví statisícům žádostí a americkým autoritám dávají bez našeho vědomí kompletní přístup k osobním údajům svých uživatelů. Ty mimo jiné obsahují i ​​kompletní historii naší online komunikace.

Zpřísnění evropské legislativy nevyřeší problémy

Zacházení s daty v rámci EU diktuje legislativa známá jako Privacy Shield. Ta bohužel v současné formě nefunguje a Evropa chystá novou verzi. Dočasné řešení problémů se zneužíváním dat představí do Vánoc, finální verzi však brzy neuvidíme.

Juraj Vedej z firmy CHAPTER 4 Slovakia s.r.o. však referuje, že efektivní řešení si neumí představit. Dokud bude evropská legislativa v konfliktu s tou americkou, technologické firmy ji budou ignorovat. Jedinou funkční ochranou našich dat při přenosech za Atlantik je "smluvně přinutit americké společnosti nedodržovat problematické předpisy v USA a příslušné orgány v jejich domovské zemi odkázat na bilaterální dohody o právní pomoci. To je cesta, jak se zákonně dostat k datům Evropanů ".

Joe Biden dává naději na eventuální vyřešení těchto problémů

Naděje nám dává i zvolení nového amerického prezidenta. Joe Biden má zájem napravit pošramocené vztahy mezi EU a USA a aktualizovat antimonopolní zákony, aby mohl zakročit proti nekalým praktikám technologických gigantů.

Biden je také otevřený novelizován zákonů o ochraně dat a chce spolupracovat s Evropskou unií na vyřešení tohoto problému.
Zdroje: kryptomagazin.sk, YouTube / TLDR News EU

reklama: