www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 03/22/2015 - 18:56
Jaro oficiálně převzalo vládu a začíná doba, kdy se majitelé budov zamýšlejí nad stavem svých nemovitostí. Právě na jaře je nejlépe vidět, jak si která stavba stojí a nejvíce se to týká omítek a fasád domů. Někdy stačí fasádu jen omýt, jindy je třeba daleko rozsáhlejší zásah. Často je potřeba dům obléknout do zcela nových šatů. Stav omítky totiž již opravy nemusí dovolovat, a proto je třeba se zamyslet nad tím, jakou fasádu zvolit. Samozřejmě je nejlepší poradit se s odborníky. Je dobré se ale porozhlédnout po jiných domech a zjistit jaké fasády dlouho vydrží bez nutnosti oprav. Vrchní plášť domu si totiž nepořizujete určitě jen na rok, či dva. Snad právě z těchto důvodů se zpět stále častěji vrací škrábané omítky, známé pod pojmem břízolit.

Břízolit vyniká dlouhou životností

Své jméno dostala omítka podle obce Horní Bříza nedaleko Plzně, kde se vyráběla. Používá se od přelomu 19 a 20 století. Ukazuje se, že jeho velká výhoda je v dlouhověkosti a snadné údržbě. I když zpočátku byl břízolit (někdy se také říká břizolit, nebo březolit) v oblibě díky svému třpytivému povrchu, který má na svědomí slída obsažená v omítce. Dnes se ukazuje, že fasády z břízolitu vydrží po celou generaci obyvatel domu. Mnohdy i déle. Můžeme najít například omítky z období třicátých let minulého století, které stále na domech slouží. Nejvíc se však škrábané omítky používaly na domy v 70. letech minulého století. Po revoluci nastal sice od tohoto materiálu odklon, ale dnes se na stěny domů začíná vracet.

Nejen pro opravy, ale i na nové domy

Škrábaná omítka se používá nejvíce na opravy fasád domů, které již dříve měli březolit na svých stěnách. Jeho majitelé jeho nenáročnost a dlouhou životnost znají a proto málokdy chtějí vyměnit omítku za jiný materiál. Stále více však po škrábaných omítkách sahají stavebníci u novostaveb. Dnes existuje několik společností, které břízolit vyrábějí. Samozřejmě si můžete vybrat z různých barev, neboť jde o probarvenou omítku. Slída, podle které tento druh fasády nejlépe poznáte, ve směsi všech firem zůstala. Některé jako například společnost Weber má i certifikovaný systém se zateplením, který právě s břízolitem počítá na povrchovou vrstvu. Splňuje tak vysoké nároky současnosti.
Stejně tak splňuje břizolit i nároky na rychlost a kvalitu práce. Nanáší se na stěnu stříkáním v jedné vrstvě. Nechá se jeden den zavadnout a druhý den se oškrábe. Fasáda je tak vytvořena rychle a efektivně.

Břízolit

 
Foto: zdroj www.zatepleni-vancl.cz
 

reklama: