www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 01/29/2020 - 20:21

Představy jednotlivých lidí o životě se nezřídka výrazně liší. A platí to nejen v soukromých záležitostech, ale i v kariéře. Jeden má rád pravidelnou osmihodinovou pracovní dobu, další zase upřednostňuje možnost chodit do zaměstnání na více hodin denně a na oplátku mít volných více dní v týdnu. A další zase potřebují co největší míru svobody. Pro ty je ideální životní dráhou založení firmy.

Kdo uvítá vlastní firmu?

1. Lidé, kteří mají dobrý nápad

Pokud máte vlastní podnikatelskou vizi a dokážete si živě představit její uvedení do života, bude pro vás založení živnosti s nejvyšší pravděpodobností nejlepším řešením. Často se jedná o výrobu nového produktu, nebo poskytování zajímavé služby. Samozřejmě, že do realizace svého nápadu budete obvykle muset investovat nejen energii, ale také finance, na druhou stranu se budete věnovat činnosti, ve které vidíte smysl. Navíc jakmile přestanete chodit do zaměstnání, budete mít dostatek času a prostoru na budování svého snu. Jen je třeba předem si ujasnit, zda vaše vize opravdu má obchodní potenciál.

2. Zkušení odborníci z nejrůznějších oblastí

A podobně tomu je i případě, kdy jste odborníkem v některé z činností, jež lze s úspěchem vykonávat samostatně. Programátoři, daňoví poradci, účetní, překladatelé i tvůrci webových stránek si mohou snadno založit firmu. Jakmile mají know-how a zajistí, aby se o nich potenciální klienti dozvěděli, nemusí se obávat nedostatku zakázek. Jen je třeba myslet na to, že u některých konkrétních profesí je pro výkon samostatné výdělečné činnosti vyžadováno splnění přísnějších kritérií než u živnosti volné. Vzdělání a splnění dalších předpokladů tak budou muset doložit například právě výše zmiňovaní daňoví poradci, architekti, advokáti nebo projektanti.

3. Absolventi odborných škol, kteří si chtějí otevřít vlastní podnik

Založení živnosti je cestou, kterou často volí například kadeřnice a kosmetičky. Absolventi hotelových škol se zase nezřídka rozhodnou založit vlastní restauraci, bar či provozovnu rychlého občerstvení. Př splnění požadovaných kritérií si mohou založit živnost. Nebo zvolit promyšlenější formu podnikání, kterou je založení s.r.o.

4. Zruční řemeslníci s dostatečnou praxí

Řemeslo může mít zlaté dno. Ale rozhodně tomu tak nebývá ve chvíli, kdy je řemeslník zaměstnancem. Proto řada obuvníků, elektrikářů, instalatérů i švadlen raději volí založení živnosti.

5. Všichni ostatní, kteří si chtějí organizovat život podle svého

Jakmile něco dobře víte a nebojíte se to prodat, svět vám leží u nohou. Můžete dát výpověď a pustit se do toho, co vás opravdu baví. A je jedno, zda budete doma vyrábět šperky, nebo se vrhnete na dráhu digitálního nomáda. Stačí založit svou firmu.

Proč založit právě s.r.o.? Jaké jsou její přednosti proti živnosti?

Založení živnosti je naprostou nutností pro každého, kdo chce podnikat. A je nutné i pro založení s.r.o. Proč by tedy neměla samotná živnost stačit? Stačí. Ale oproti s.r.o. má nevýhody. Jejím nejmarkantnějším minusem je fakt, že živnostník ručí za škody z podnikání celým svým osobním majetkem. Oproti tomu s.r.o. jako samostatná právnická osoba vystupuje pod vlastním jménem a za škody ručí pouze do výše svého základního kapitálů a rezervních fondů. Jednotliví společníci ručí jen do výše svých nesplacených základních vkladů.

Jak založit s.r.o.? A jak dlouho celý proces trvá?

Prvním krokem k založení s.r.o. je sepsání společenské smlouvy. Tu v případě, kdy je společník jen jeden, nahrazuje zakladatelská listina. Oba tyto dokumenty musí obsahovat všechny zákonem předepsané náležitosti, mezi které patří i uvedení předmětu podnikání. Proces založení firmy obvykle trvá měsíc, někdy i šest týdnů. Mohou se ale vyskytnout komplikace. Specializované společnost dobře vědí, jak založit s.r.o. A dokáží realizovat založení společnosti již za 5 dní.

reklama: