www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 11/01/2021 - 01:31

Být dobře chráněný dnes neznamená nosit po kapsách teleskopický obušek, případně pepřový sprej, ale mít na tváři dostatečně kvalitní masku.

Covid stále nezmizel z povrchu zemského i když se masivně očkuje, takže je vysoce pravděpodobné, že ještě nějakou chvíli budeme nuceni nosit respirátory, minimálně tedy v uzavřených veřejných prostorách. Aby však fungovaly tak jak mají, měly byste nakupovat ty správné typy.

Ne každý respirátor odpovídá dnešním normám

Covid je zde s námi bez mála už dva roky a většina našinců toho už má plné brýle. Ovlivňuje naše životy více, než bychom si jistě přáli. Opatření jsou často tvrdá, někdy až nesmyslně. Mezi taková ovšem nepatří nutnost nosit respirátory. Ty však musí být dostatečně kvalitní, jinak nefungují.

Kvalitní respirátor se dá poznat relativně jednoduše – má na obalu napsané FFP2, případně FFP3. Všechny respirátory FFP2, potažmo vyšší verze, jsou vhodné proti virům, jelikož obsahují ochrannou vrstvu, která by tyto mikroskopické škůdce měla snadno zadržet.

Běžně jsou u nás k dostání i čínské alternativy ve formě respirátorů N95, které naopak příliš vhodné nejsou. Je možné je mít nasazené při malování nebo jiné práci, kde se práší, nicméně neobsahují dostatečně hustý filtr, který by zamezil vniknutí virům dále do organismu.

Většinou jsou čínské produkty levnější než třeba české, což ale neplatí vždy. Například tuzemský výrobce GOOD MASK prodává své výrobky za velice příjemných cenových podmínek, a navíc umožňuje každému zájemci objednat si jedno balení pouze za cenu dovozu.

Jiné možnosti

Krom respirátorů jsou zde i jiné možnosti, jak se efektivně chránit, třeba pomocí nano roušek, případně nákrčníků. Nejedná se ovšem o nic levného, a navíc jejich ochranná vrstva dlouho nevydrží. U nákrčníku stačí k narušení protektivní vrstvy pouze pět vyprání.

Jistý druh ochrany představují i antigenní testy, které si rovněž můžete běžně koupit. Nejedná se však o ochranu pro vás, ale spíše pro vaše okolí. Když vám vyjde test pozitivní, je dobré se izolovat a kontaktovat telefonicky lékaře.

reklama: