www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 01/26/2019 - 18:32

V životě se může naskytnout situace, kdy je třeba v Čechách předložit zahraniční dokument či si ho nechat přeložit do zahraničí. Na koho se v takovém případě obrátit, aby byl překlad jednak doslovný, a jednak aby byla listina uznána z právního hlediska za platnou?

Co to je apostila?

Jedná se o potvrzení o pravosti veřejného dokumentu. Ověřuje se též podpis a otisk razítka. Nejčastěji se vystavuje pro rodné, oddací a úmrtní listy, vysvědčení, diplomy, výpisy z trestního a obchodního rejstříku. Státy mají mezi sebou povinnost uznávat si dokumenty s apostilizační doložkou.

Jaká je délka vyřízení?

Je třeba počítat s tím, že apostilizace dokumentu pocházejícího z České republiky trvá zpravidla 2 dny až 2 týdny. Pokud je původem listiny zahraniční země, jakou jsou např. USA, Německo nebo Anglie, délka vystavení potvrzení se může protáhnout až na 4 týdny.

Využijte služeb zkušené agentury

K apostille je nutné opatřit si patřičné dokumenty vydané matrikou, justičními, notářskými a finančními orgány, související se studiem, obchodní listiny nebo zdravotní doklady. Jelikož se jedná o celkem složitý proces, jenž vyžaduje čas a trpělivost, doporučuje se obrátit na specializovanou firmu. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na jejích webových stránkách. Tím si významně ušetříte energii a nervy, které byste ztratili při jednání s úřady. Velikou výhodou využití odborných služeb je, že nemusíte danou listinu ani vlastnit. Dokáží si ji vyžádat od patřičných úřadů sami.

Nezapomeňte na překlad

Ověření pravosti dokumentu je první část, druhým důležitým krokem je přeložení do požadovaného jazyka. Pokud se spolehnete na služby odborníků, nemusíte si dělat starosti ani s překladem. Ten zajistí úřední překladatel vedený v seznamu Ministerstva spravedlnosti.

 

reklama: