www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 06/11/2021 - 19:02

Mandle mají svou specifickou chuť a aroma, kterým jsou snadno odlišitelné od ostatních druhů ořechů. To však zdaleka není všechno. Jaké látky ukrývají a na co si dát pozor, když je chcete konzumovat v nejzdravější podobě? Přečtěte si článek plný faktů o mandlích a možná budete překvapeni informacemi, které jste předtím nevěděli.

Mandlovníky se běžně pěstují v teplých oblastech, ale najdete je i na Moravě. Úroda však rozhodně není natolik bohatá jako v jejich přirozeném prostředí. Výbornou chuť mandlí využijete ve spojení se slanými i sladkými pokrmy.

Doporučená denní dávka mandlí

Pokud se rozhodnete pro konzumaci mandlí, pamatujte na to, že jde o energeticky bohatou potravinu. Množství o hmotnosti 100 gramů obsahuje přibližně 630 kilokalorií, z čehož celých 50 gramů tvoří tuky. Doporučenou denní dávkou je porce o velikost zhruba jedné hrsti, což odpovídá přibližně 30 gramům. Jestli si mandle dopřejete v samostatné podobě, nebo je zakomponujete do některého jídla, tak záleží pouze na vás.

Co všechno mandle obsahují

Mezi hlavní přednosti mandlí patří jejich obsah minerálních látek a vitamínů. Konkrétně v nich najdeme poměrně štědrou porci vitamínu E, manganu a hořčíku. Dále obsahují také fosfor, vitamín B12 nebo měď. Pokud se navíc rozhodnete pro mandle v neloupané podobě, dostanete do svého těla i dávku prospěšné vlákniny. Zároveň jsou mandle zdrojem antioxidantů, které organismu pomáhají bojovat proti volným radikálům, což jsou odpadní produkty metabolismu.

Jak správně konzumovat mandle

Pro zachování většiny předností mandlí, jako jsou obsah antioxidantů či množství vlákniny se běžně doporučuje konzumovat je ideálně v čerstvém stavu a se slupkou. Právě tato jejich podobě je o poznání zdravější. A když se nechcete potýkat s kousáním mandlí, jednoduše je přidejte do smoothie, kterému tak dodáte trochu více energetické hodnoty a získáte pokrm, po kterém nebudete mít déle hlad. Zajímavým trikem pro získání ještě více živin a lepší stravitelnost mandlí je jejich namočení před konzumací. Vložte je do vody například přes noc a druhý den máte mandle, které tělo dokáže lépe strávit a využit z nich maximum obsažených látek.

Objednejte si kvalitní mandle pohodlně přes internet

A kde mandle nakoupíte? Pro zachování výborné chuti a obsah prospěšných látek je dobré vybírat kvalitní a správně skladované potraviny. Bohatý výběr mandlí v různých podobách najdete například na internetovém obchodě Nutsman. Kromě klasických neloupaných mandlích zde zakoupíte i plátky, pražené či solené mandle a varianty nejrůznějších příchutí obalených v čokoládě, jogurtu nebo cukru. Nechybí ani výtečná mandlová pasta, kterou využijete pro dochucení jogurtu, kaší i pro samotnou konzumaci jen tak na lžičku.

reklama: