www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 05/21/2020 - 17:24

Nový Zéland je jednou ze zemí, která nejúspěšněji zvládla boj s COVID-19. Vláda v zemi začala už koncem dubna postupně uvolňovat přísná karanténní pravidla. I přesto, že příběh Nového Zélandu se zdá být úspěšným, tak i zde ekonomika kvůli onemocnění nákaze zpomalila.

Pomoci má 4denní pracovní týden

Podle nejnovějších vyjádření by mohl k jejímu opětovnému nastartování dopomoci 4denní pracovní týden, který prosazuje premiérka Nového Zélandu Jácint Ardenová. Vyjádřila se tak v pondělí na svém Facebooku. Jak uvádí portál BusinessInsider, Ardenová hovořila o tom, že čtyřdenní pracovní týden by pomohl zejména cestovnímu ruchu v zemi, který zažívá velmi těžké časy. Díky zkrácené pracovní době by lidé měli mít mnohem více volného času. Tím pádem by podle ní mohli více cestovat po zemi a utrácet své peníze v lokálních podnicích. Tím by pomohli znovu nastartovat ekonomiku.

Dohoda je na zaměstnavatelích a zaměstnancích

"Slyšela jsem od mnoha lidí, že by uvítali čtyřdenní pracovní týden. Jeho zavedení však konec konců stojí a padá na dohodě mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud jste zaměstnavatel a jste schopen to udělat, začněte prosím nad tím přemýšlet. Skutečně by to prospělo cestovnímu ruchu v zemi," řekla Ardenová. Cestovní ruch a turismus je pro Nový Zéland skutečně životně důležitým. Důkazem toho jsou i statistiky z minulého roku. Cestovní ruch přinesl do rozpočtu 16,2 miliardy dolarů, což představuje 6% HDP.

Některé firmy na tento styl pracovní doby přistoupili dříve

Jednou z nich je i firma Perpetual Guardian, jejíž zakladatelem je Andrew Barnes. Jeho firma přešla na 4-denní pracovní týden už v roce 2018 a výsledky tohoto rozhodnutí si neumí vynachválit. Informoval o tom portál The Guardian. Zjistil, že jeho zaměstnanci byli v práci šťastnější a produktivnější. Změněný režim rovněž přinesl benefity pro duševní a fyzické zdraví zaměstnanců. Barnes proto uvítal iniciativu premiérky, protože i podle něj by tato změna byla účinnou strategií pro nastartování ekonomiky.

To asi u nás bohužel nehrozí ....

reklama: