www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 11/27/2020 - 17:17
Letos v březnu do Thajska dorazil podruhé koronavirus a nejstarší národní park v zemi Kchao Jaj se poprvé od svého založení v roce 1962 uzavřel. Od té doby, co odsud zmizely davy a džípy, se mohou tři stovky místních slonů znovu volně pohybovat i v místech, která dříve ovládali lidé. Kromě slonů se tu začínají objevovat také zvířata, která je jinak těžké spatřit - jako medvěd ušatý nebo gaur, největší tur na světě.

V parku Kchao Jaj, - rozkládá se na ploše 248 kilometrů čtverečních a je součástí širší oblasti chráněné jako světové dědictví UNESCO - žije největší sloní populace v zemi. Sloni tu od pradávna chodili k řece džunglí tak hustou, že se v ní jejich stádo snadno skrylo. Jenže před 30 lety se lidé rozhodli, že také chtějí chodit k řece, aby se mohli dívat na vodopády. Část sloních stezek vybetonovali a postavili si na nich toalety i stánky s občerstvením.

Sloní tragédie při záchraně slůněte

Sloni pořád potřebovali přístup k vodě, začali tedy používat novou cestu. Ta vede poblíž staré trasy, jež se pevně vryla do mozků několika jejich generací, ale zas ne v bezprostřední blízkosti míst okupovaných turisty. Odklon to ale byl fatální, protože na nové stezce musí tlustokožci překonat sráz a oblast, kde často dochází k přívalovým záplavám. Sloni padají do vody a topí se. Loni v říjnu se do rozbouřeného vodopádu, kde se voda valí z výšky 60 metrů, zřítilo asi tříleté slůně. Další členové stáda se ho pokusili zachránit, nakonec jich při této akci zahynulo 11. Ze stáda zůstalo naživu pouze jiné mládě se svou matkou, protože tato dvojice se do vody nevrhla.

Do parku se vrátila vzácná zvířate

Po přijetí koronavirových omezení thajská divočina rychle ožila. Již v dubnu se nedaleko pobřeží, které obvykle překypuje výletními loděmi, objevila skupina asi 30 dugongů, vzácných savců z řádu sirén. Kromě toho se do turisticky oblíbených míst vrátily želvy kožatky a žraloci černoploutví. To vyvolalo v zemi debatu o vztahu člověka a přírody. Kromě toho, že dochází k drancování a kácení v místních deštných pralesích, Thajsko hraje roli prostředníka v nelegálních obchodech pytláků. Přes ně proudí rohy, kly či šupiny až z Afriky do Číny, pytláctví je na vzestupu i v Thajsku. Divocí sloni jsou loveni a cvičeni, aby před turisty předváděli zábavné kousky.

Beton slony neodklonil

V průběhu let se chování návštěvníků parku zlepšilo, říká jeden ze správců, který zde pracuje 33 let. »Turisté už nepřijíždějí opilí,« říká, »to je velké zlepšení.« Tento správce pomáhal se stavbou cesty k turisticky atraktivním vodopádům. Zaměstnanci parku se po mnoho let snažili slony od jejich staré stezky a vodopádů odklonit rozmístěním betonových a jiných bariér. Jenže snaha se nesetkala s úspěchem, sloni se na místa vraceli kvůli tomu, že se zde vyskytuje mnoho druhů rostlin, které s oblibou spásají. »Když se slon rozhodne, že něco opravdu chce, tak ho prostě nezastavíte,« říká správce. Každoročně tak v divokém proudu zahynou až dva sloni.

Jak s parkem dál?

Loňské tragédii, při níž zemřelo 11 slonů, se podle známého thajského aktivisty Kemtchonga Morata dalo předejít. Muž dokonce držel hladovku, aby na problematiku bezpečnosti slonů upozornil. "Kvůli značným příjmům z turismu lidé zapomínají, že hlavním účelem parku je výzkum a zachování přírody," myslí si Morat. S tím nesouhlasí exředitel parku Kančit Srinopavan: "Environmentální skupiny říkají, že se příliš soustředíme na turisty a málo na slony, ale určitá rovnováha je zapotřebí. Musíme se starat o lidi, kteří si chtějí užít nedotčenou přírodu." Srinopavan také tvrdí, že místa, která turisté navštěvují, tvoří méně než jedno procento plochy parku. Místní veterinářka říká, že je nadšená, jak se park dokázal za dobu koronavirových omezení vzpamatovat. Podle ní by se měl na nějakou dobu uzavřít každoročně, aby se příroda mohla zcela obnovit.

Pokud byste se chtěli i vy podívat do Thajska - využijte služeb cestovní agentury Arowana Travel, která vlastní v Thajsku vlastní resort  a má s touto zemí velké zkušenosti.

reklama: