Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 03/15/2015 - 12:30
Trh nemovitostí se již odrazil ode dna a lidé opět začínají nakupovat domy, či byty. Mají možnost je získat klasicky pomocí odpovědí na inzeráty, nebo prohlídky nabídek realitních kanceláří. Další možností, kterou nevyužívá příliš lidí je získat nemovitost pomocí dražby realit. A nemusí přitom jít jen o dražby, které vzniknou díky exekucím. Stále častější jsou i dražby dobrovolné. Lidé se totiž dostávají do problémů a jsou nuceni prodat svoji nemovitost dřív, než právě exekuce udeří. V každém případě lze díky tomu koupit nemovitost levněji.
Nákupu v dražbě se nemusíte bát
Dražby jsou stále častější a mnohdy se v nich reality prodávají i za polovinu své odhadní ceny. Je to často hlavně díky tomu, že se jich účastní málo zájemců. Lidé se dražby realit bojí snad z důvodu neznalosti. Přitom nejde o nic složitého. Stačí složit dražební jistinu a dražby se účastnit. Pokud nemovitost nekoupíte, je vám dražební jistina vrácena. Pokud však uspějete, je třeba mít připravené peníze, nebo projednán způsob financování. Získat však hypotéku na nemovitost, kterou jste koupili pod odhadní cenou, není problém. Navíc díky posudku znalce provedeným před dražbou víte o nemovitosti vše podstatné včetně její reálné ceny.
Jaké jsou druhy dražeb
Dražby se dělí na dobrovolné a nedobrovolné dražby. Majitel nemovitosti může sám svůj dům nebo byt, dát přes dražební firmu do dražby. V takovém případě však většinou bývá cena nemovitosti vyšší a málokdy během dražby klesá. Majitelé se logicky snaží prodat za co nejvíc peněz. Není to však vždy, někdy jsou nuceni získat peníze co nejdřív a pak volí i dražbu realit, při které cena klesá.
Nedobrovolné dražby jsou však pro zájemce zajímavější. Bývají nařízeny po exekucích a dražby realit v nich probíhají za podmínek, kdy se dražitel snaží nemovitosti prodat za každou cenu. V našem státě není totiž výjimkou, že se nemovitosti draží i pro malé pohledávky. Dlužíte například 20 000 korun. Díky soudním i dalším poplatkům se váš dluh vyšplhá na 60 000 korun. Exekutor však dá do dražby váš dům v hodnotě 1 400 000 Kč. Není pro něj pak problém v dražby ho prodat za 700 000. Uspokojí tak svou pohledávku a zbytek peněz vám vrátí. Nový majitel domu tak získá dům velmi výhodně.
Existuje samozřejmě i další dělení dražeb realit. Je to například na dražby elektronické a dražby s přímou účastí. Další dělení dražeb je podle jejich průběhu. Jsou to „Anglické aukce“, neboli dražby při kterých cenu nemovitosti navrhují sami zájemci. Pokud jejich nabídka nedosahuje vyvolávací ceny, nemovitost se neprodá. Podobná je „Japonská aukce“, při které cenu zvyšuje naopak vyvolávač, a zájemci na ni reagují. Pokud je zájemci o cenu víc, vyvolávač cenu zvýší, dokud nezůstane jeden, kterému je prodáno. Jiná je Holandská akce. Zde může cena klesat. Pokud není žádný zájemce, tak cena jde dolu, dokud se nenajde někdo kdo nemovitost koupí.
Existují i další druhy dražby realit, jako je například obálkovou metodou, nebo vickreyova akce, výkupní aukce a další. Ty se však nepoužívají na internetu.