www.katedrala.cz


         
Vložil/a arsolar, Út, 05/18/2010 - 20:59

Jak již název napovídá, jedná se o využití slunečního záření k produkci elektřiny pomocí určitého fotovoltaického systému (fotovoltaické elektrárny – FVE). Tento nevyčerpatelný zdroj energie, kterým slunce bezesporu je, je zdarma a využitelný na většině míst na Zemi.
V České republice je intenzita slunečního záření dostatečná, a proto je možno využívat fotovoltaické elektrárny prakticky kdekoliv a bez jakéhokoliv omezení. Dostatečná produkce elektrické energie je tedy zaručena. Z toho vyplývá i poměrně krátká doba návratnosti investice do daného systému a jeho efektivní zúročení v rámci plánovaného průběhu investice.
Celá fotovoltaická elektrárna se skládá z několika komponentů. Mezi nejdůležitější patří fotovoltaické panely, které přeměňují sluneční energie na energii elektrickou, dále střídač, který mění stejnosměrný proud na střídavý a umožňuje tak napájení běžných domácích spotřebičů a odvádění elektřiny do distribuční sítě. V neposlední řadě je to vedení pro spojení jednotlivých komponentů, elektroměr pro měření vyrobené elektřiny a různé elektrické ochrany.
Na množství vyrobené energie závisí celá řada parametrů a charakteristik fotovoltaického systému. Jedním z nich je umístění dané výrobny. Zpravidla se jedná o orientaci a sklon fotovoltaických panelů, případně o orientaci a sklon střechy objektu. Všeobecně nejlepší orientace je přímo na jih a ideální sklon panelů pro podnebí v České republice je 30° - 40°. U systémů nad střešní rovinu je principielně vhodná také orientace s odklonem na východ či západ a ve sklonu v rozmezí 10° – 60°.
Dalším významným parametrem, z hlediska množství vyrobené elektřiny, je celkový instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny. Platí, že elektrárna s výkonem 1 kWp je při maximálním osvětlení schopna vyrobit 1kWh. Na tento výkon je potřeba souvislá plocha cca 8 m2. Tímto jednoduchým vzorcem si můžeme vypočítat celkový možný instalovaný výkon na místě budoucí výrobny.
Vyrobenou elektřinu je možné buď pouze prodávat (Přímý prodej) nebo prodávat a zároveň spotřebovávat (Zelený bonus). Při přímém prodeji je tedy veškerá vyrobená elektřina prodána a při Zeleném bonusu je vyrobená elektřina spotřebovávána a nepotřebná elektřina, tzv. přebytky, je převáděna do distribuční sítě. Výhodou Zeleného bonusu je, že zaplacena je veškerá vyrobená elektřina, i ta, kterou si výrobce spotřebuje sám. Z toho plyne úspora v omezení vlastního odebírání elektřiny od distributora. Každý způsob prodeje má své výkupní ceny, které jsou garantovány zákonem o obnovitelných zdrojích energie (zákon č. 180/2005 Sb.) a určeny cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vždy platí výkupní ceny pro daný rok uvedení FVE
do provozu a jsou garantovány na 20 let provozu.
www.arsolar.cz

reklama: