www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 12/01/2019 - 20:42

Možná si ještě vzpomenete na základní teorii v autoškole a informaci o tom, co vše je potřeba u auta kontrolovat před každou jízdou a co jednou za čas. Kolik z nás ale opravdu kontroluje vše co má a v době, kdy má? U geometrie kol bychom ale měli mít jistotu, že je v pořádku. Proč?

K čemu je dobrá?

Když je vše v pořádku, skoro nás nezajímá, jakmile se ale něco špatně, rychle na to při řízení přijdeme. Geometrie kol udává postavení kol vůči silnici a tak je správné seřízení nutné k tomu, aby se kola točila pravidelně a auto jelo tak, jak má. Když není něco v pořádku, zpravidla na to přijdeme při jízdě. Pokud vaše auto táhne na jednu stranu nebo volant se po průjezdu zatáčkou nevrací do středové polohy, pravděpodobně bude nutné seřízení geometrie kol. I při pohledu na pneumatiky můžete často problém vidět, jedna strana bude více sjetá než druhá nebo bude celá pneumatika nerovnoměrně opotřebená.

I po nárazu

Také je vhodné nechat si zkontrolovat geometrii poté, co jste vrazili do nějaké překážky, najeli na obrubník nebo projeli výmol na silnici. Jakmile ucítíte že auto jede jinak než vy chcete a táhne vás na rovné silnici ke straně, navštivte servis a nechte si vše zkontrolovat. Je zbytečné vystavovat sebe i ostatní účastníky silničního provozu riziku, zvlášť když geometrie kol není nijak složitý proces a vše je za chvíli hotové. Za bezpečnou jízdou nestojí jen kvalitní pneumatiky a hloubka dezénu, ale také to, že auto správně reaguje a vše má dobře seřízené.

Nechat si zkontrolovat geometrii, i jen preventivně, bychom měli alespoň jednou za rok. Ideální příležitost je vždy při výměně letních a zimních gum, kdy se kontrola i případné seřízení může vyřešit najednou spolu s přezouváním kol. Jen při pravidelných kontrolách máme jistotu, že auto funguje a jede přesně tak, jak má.

 

reklama: