www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 08/06/2020 - 18:01

Ze všech sil se snažíme aspoň trochu omezit náš dopad na planetu Zemi. Třídíme odpady, kupujeme si bio produkty, stavíme krmítka a budky pro ptáky, sbíráme odpadky v lesích, pečivo si dáváme do látkových sáčků. Každý z nás by ovšem mohl najít oblast, v níž ve vztahu k přírodě selhává. U žen to často bývá intimní hygiena. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik tamponů a vložek končí každý měsíc v popelnicích?

Množství se ale postupně snižuje. Čím dál více žen, zejména těch mladších, přechází na jiné pomůcky pro intimní hygienu, než jsou klasické vložky, intimky a tampony. Jaké alternativy trh nabízí?

Dokonalým pomocníkem je menstruační kalíšek

Asi úplně nejvíce si ženy chválí menstruační kalíšky. Jde o gumový výrobek tvaru trychtýře, který se zavede místo tamponu. Na rozdíl od tamponu vydrží delší dobu, je totiž větší a pojme více menstruační krve. Vyrábí se ve dvou velikostech, pro mladé a nerodičky je určena ta menší, pro ostatní ženy větší. Použití je jednoduché, stačí se ho naučit zavádět, pak vždy pouze vylijete menstruační krev a zavedete znovu. Po skončení menstruace se vyvaří či vyčistí speciálním přípravkem a je připraven na další použití.

Revoluční jsou pratelné menstruační kalhotky

Velmi zajímavým vynálezem jsou menstruační kalhotky, které absorbují menstruační krev, takže už nemusíte řešit žádné tampony nebo vložky. Podle výrobce díky unikátnímu materiálu absorbují dvakrát tolik co běžná vložka. Nejsou přitom nijak hrubé a nepříjemné. Vyrábí se ve více variantách pro slabou a silnou menstruaci. Vydrží celý den, jedinou nevýhodou je, že se po každém dni musí vyprat. Ideální tedy je pořídit si rovnou dvoje, střídat je na den a noc, mezitím ty druhé vždy vyprat a usušit.

Látkové vložky se vyperou a použijí znovu

Ženy, jimž se nelíbí vynálezy moderní doby, mohou směle zůstat u klasických pomůcek, a přesto se chovat ekologicky. Existují bavlněné vložky, jež se po každém použití vyperou a jsou znovu připravené k použití. Vyrábí se ve spoustě variant, s patentkami pro připnutí, aby dobře držely. Látkové vložky jsou vhodné i pro ženy s citlivou kůží, které nesnesou klasické vložky.

Možností, jak ulevit přírodě, je spousta. Každá žena si může vybrat tu svou, aniž by přišla o pohodlí, a navíc podpořit své zdraví. O tom, že vložky i tampony obsahují řadu chemických látek, už bylo napsáno mnoho.

reklama: