Ať už máte doma psa, kočku nebo jiné chlupaté zvíře, tak jste se s blechami někdy setkali. Protože s námi sdílí stejný prostor, nemluvě o posteli, stává se jejich svědivý problém velmi lehce Vaším svědivým problémem. 95 % blech totiž žije v prostředí a pouze 5 % na zvířatech. Nejčastější se blechy objevují ve větším množství na jaře nebo na podzim ale vyhřáté radiátory jim zajistí dobré životní podmínky prakticky celý rok.
Podle čeho poznáte, že se zvíře drbe kvůli blechám ? Rozhrňte srst až na kůži a přítomnost blech prozradí černé tečky .Když je navlhčíte, a rozpijí se do hnědo červené barvy(třeba na kousku vaty), jde o bleší trus. S trochou štěstí můžete nějakou blešku i zahlédnout, navíc zvíře bývá neklidné a často se drbe až do krve, hlavně u kořene ocasu..
Situaci nepodceňujte a jednejte rychle. Samička blechy dokáže naklást až 30 - 50 vajíček denně. Bleší larvy se líhnou do 12 dnů a živí výkaly dospělých blech a jinými organickými zbytky. Schovávají se před světlem. Protože vajíčka i larvy ze srsti zvířete lehce vypadávají, může dojít během krátké doby k zamoření celého bytu. K náhlé invazi blech dochází po jejich vyklubání z kokonů, kde mohou přežít až několik měsíců.
Dospělá blecha je velmi dobrý skokan , uvádí se skoky až 45 cm dlouhé. Dospělý lidé mají většinou pokousané oblasti kotníků. Pod oblečení se dosane většinou ze sedaček a šimrání je velmi nepříjemné.. Odchycení blechy může být adrenalinová záležitost, nejlepší je namočený prst a blechu přilepit. Jinak uteče.
Nejefektivnějším řešením je důkladně vyluxovat a vysát i všechny kouty a záhyby křesel, škvíry v obložení a podlaze včetně lišt, matrace i pokrývky. Bleší larvy utíkají před světlem a schovávají se hlavmě tam, kde mají potravu - různé organické zbytky nebo trus dospělých blech. Opakovaným vysáváním se zbavíte bleších vajíček i larev. Vysávat živé blechy je vzhledem k jejich rychlosti problematické, ale pokud máte vysavač se stálým silným proudem vzduchu jako je třeba Hyla, tak je to účinné. Vysávat můžete i samotné psy nebo kočky, pokud je na to navyknete. Často vysávejte i jejich pelíšek. Výhodou konkrétně vysavače Hyla je okamžité usmrcení blech i larev v rozvířené vodě, do které můžete přidat i desinfekci. Běžný vysavač, ať už sáčkový nebo bezsáčkový, blechy neusmrtí, naopak bleší larvy se dostanou do prostředís množstvím potavy a ideální teplotou pro rychlý vývin. Proto pokaždé sáček okamžitě vyhoďte, i když je to finančně náročné. Robotické vysavače a zametače v tomto případě slouží jako perfektní množírna pro celou bleší populaci, kterou navíc rozvážejí po "uklízeném" prostoru.
Antiparazitární přípravky úklid pouze doplňují. Předem si zjistěte způsob jejich účinkování – ty, které parazity odpuzují, pomohou přestěhování blech nebo klíšťat ze zvířete do bytu.Jejich význam je proto v prevenci.Lepší je použít různé šampony a přípravky, které dokáží blechy přímo zabít. Pro vyšší obsah insekticidů mohou být nebezpečné pro děti nebo při styku s citlivými částmi těla Často používané "spot on" přípravky, které se kapou v malém množství mezi lopatky zvířete, patří spíše mezu preventivní.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Přejít na Hyla
- Přejít na vysavač