www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 10/04/2022 - 21:38
Vidíme ho úplně všude. Plast a plastový odpad se stal součástí našeho života. Denně vyprodukujeme obrovské množství plastového obalu. Nemusíme být úplnými ekologickými nadšenci s vizí trash zero ale i částečné omezení plastových výrobků je velmi prospěšné pro naše životní prostředí. Stačí malinko změnit naše uvažování a zažité stereotypy.

Jak omezit platový odpad

Možností, jak omezit plastový odpad, má každý velkou řadu. Stačí se podívat do naší lednice nebo koupelny. Téměř každá potravina je zabalena v plastu. Nemusí tomu tak být pokaždé. Je jasné že některé plastové výrobky jsou těžko nahraditelné, jsou tu ale i takové které lze nahradit snadno. Stačí zajít do vaše nejbližšího bezobalového obchůdku. Ve vašem bydlišti se jistě takový během posledních let otevřel.

Všimli jste si kolik obalů od sprchových gelů každý měsíc vyhazujete? Některé drogistické řetězce již nabízí stáčení těchto gelů do vlastních nádob. To samé platí o jiných tekutých prostředcích používaných v domácnosti.
 
Velmi dobře nahraditelný je pomocník kterého používá každý z nás každý den. Ano, jedná se o zubní kartáček. Jen v Evropě se ročně spotřebuje asi 2 miliardy zubních kartáčků. To je obrovské množství plastového odpadu. Tento odpad by nemusel vůbec vzniknout, stačí kdyby byl plast nahrazen dřevem. U tohoto produktu je to zcela bezproblémové a ekonomicky výhodný. Dřevěné zubní kartáčky Švýcarské kvality můžete zakoupit v eshopu dřevěný kartáček.

Vaše děti mají rádi hračky. Některé, ty malé jsou i velmi levné. Ano, opět to jsou ty co jsou vyrobené z plastu a dovezené z Číny. Taková hračka má obrovskou uhlíkovou stopu. Její doba po kterou slouží je většinou velmi krátká. Pokud má hračka nějakou pohyblivou část, ta se obvykle velmi rychle i ulomí a ani šikovný tatínek si s takovým problémem neporadí. Hračka tak po velmi krátké době končí v koši. Kupujte prosím kvalitnější hračky. Pokud možno ze dřeva nebo z kovu, takové hračky pak mohou posloužit i dětem Vašich dětí.
 
 

reklama: