www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 11/10/2015 - 13:33

Krbová litinová kamna se v posledních letech dostávají do středu pozornosti. Jedná se o populární řešení vytápění, pro které je typická vynikající výhřevnost a perfektní (a čisté) spalování. Litinová kamna jsou robustní, odolná a mohou spolehlivě sloužit po mnoho let. Přesto je důležitá pravidelná údržba, se kterou vás seznámíme v následujících řádcích.

Čištění krbových kamen pomáhá zachovat funkčnost a prodlužuje životnost systému. V rámci co nejefektivnějšího chodu je nezbytné udržovat také komín, který můžete čistit svépomocí, nebo se obrátit na kominíka.

Jednou z nejčastějších příčin znečištění krbových kamen je spalování nedostatečně vysušeného dřeva a mnohdy i horší stav komínu. Z preventivního hlediska je proto vhodné používání kvalitního paliva.

Na co si dát pozor při čištění litinových kamen?

Optimální perioda čištění kamen závisí na intenzitě používání. Obvykle pak jednou za 3 – 4 týdny, a to vždy za studena. Roli hraje i velikost krbu, velikost nádoby na popel a další faktory. Zcela zásadní je vybírání popela, což vám usnadní speciální vysavač. Vybírání popela je poměrně zdlouhavé a pracné; navíc hrozí, že při neopatrném zacházení znečistíte okolí kamen.

Co se týče čištění dvířek a skla, běžně seženete speciální přípravky k tomu určené (většinou mají podobu gelu). Někdo si však vystačí i s novinami, se kterými je mechanické čištění usazenin také snadné. Pozor, pokud se sklo zanáší až příliš často, začněte pátrat po příčině. Může se jednat o nízkou teplotu ve spalovací komoře nebo neefektivní využívání vzduchových ventilů. Nezapomeňte otevírat přívod primárního vzduchu pouze při zatápění či po přiložení – je určen k tomu, aby zajistil rychlejší vzplanutí topiva.

Generální údržba po topné sezóně

Jakmile skončí topná sezóna, rozhodně není od věci důkladnější čištění kamen. Zbavíte se popela a sazí a následně zkontrolujete stav a konstrukci topidla. Očistíte vnitřní plášť, uklidíte popel a další nečistoty a poté se postaráte o to, aby do kamen nepršelo (použijte např. stříšku na komín). Necháte-li v kamnech popel (byť jen menší množství), vystavíte krbovou vložku riziku kornatění. Vyčistěte také kouřovod – rozebráním nebo speciální čistící tvarovkou, která se vkládá dovnitř.

Důkladnou péči vyžaduje také vnější plášť

Údržba vnitřku krbových kamen je samozřejmostí, ale neméně důležité je i čištění vnějšího pláště, především pak z estetického hlediska. Chcete-li, aby krbová kamna zůstala vizuálně atraktivní, nedopusťte, aby se na nich usazovala špína a prach. Při čištění si vystačíte s vysavačem (na prach) a teplou vodou s běžnými čistícím prostředky nebo trochou mýdla. Vždy se do údržby vnějšího pláště pouštějte až v momentě, kdy kamna vychladnou.

Článek jsme připravili ve spolupráci s výhradním dovozcem krbových kamen a vložek od předních evropských výrobců. Další informace najdete na http://www.hede-kamna.cz/.

Aduro 6 - hede-kamna.cz

reklama: