www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 02/25/2021 - 17:49

Majitelé silničních bicyklů blatníky zase až tolik řešit nemusí, i když i ti mohou jezdit v dešti a blátě. V terénu si však toho bláta užijete daleko více, proto jsou blatníky opravdu na místě. I horskému kolu mohou slušet.

Mokrá čára na zádech a bláto až za ušima. Přesně takhle vypadá jízda v morku bez blatníků. Stojíte o něco takového? Mnozí jsou ochotní tohle vydržet, jen aby jejich horské kolo vypadalo stylově. Přitom dnes už není problém sehnat pěkné blatníky, jež vzhled kola nepokazí. Mrkněte třeba na značku Mudhugger. Ještě předtím si však ujasněte, jaké blatníky vlastně hledáte.

Jestli se vám opravdu příčí, pořiďte si aspoň nouzové blatníky

Podle vás blatníky na horské kolo prostě nepatří? Nebudeme vás přemlouvat, nemusíte je na něm mít stále. Existují i tzv. nouzové blatníky, které jsou malé (délka zhruba 20-25 cm) a lehké (10-20 g). Můžete je vozit v dresu v kapse, a když se náhodou rozprší, připevníte je na přední vidlici nebo ližiny sedla. Ochrání vás aspoň před tím nejhorším, avšak s plnohodnotnými blatníky se nedají moc srovnávat. Někdy bývají nouzové blatníky jednorázové.

Nejdůležitější jsou upínací mechanismus a velikost

Aby blatníky vůbec šly použít na vaše kolo, musí mít správnou velikost. Některé jsou určené jen na jeden konkrétní rozměr kol, další zvládnou rozpětí ráfků. Pro upevnění je důležitý i správný upínací mechanismus (nacvakávání, stahovací pásky atd.). Opět je třeba, aby byl tento mechanismus kompatibilní s vaším kolem. Nejste-li si jistí, je nejlepší vydat se do prodejny i s kolem a na místě vše vyzkoušet.

Blatníky na kolo mohou být snadno odnímatelné, to si ověřte, kdyby bylo někdy opravdu krásné počasí a vy jste chtěli vyjet bez nich. Co se týče materiálu, kvalitní umělá hmota je ideální díky nízké hmotnosti. Dobré je, když jsou blatníky zespodu leštěné, potom na nich tolik neulpívají nečistoty.

reklama: