Lídři v každém oboru si mohou udržet své postavení jedině neustálými inovacemi. Úspěch je o to opojnější, když se podaří naplnit vlastní předsevzetí. To je i případ vývojového týmu firmy Heluz, cihlářský průmysl v.o.s., který po několikaměsíčním výzkumu vyrobil broušený cihelný blok s dutinkami tepelné izolace. Kompaktní kus z expandovaného polystyrenu, pak zůstává umě schovaný uvnitř zdí. Díky nepatrné velikosti těchto otvorů je z výrobku HELUZ Family 2in1 výjimečný izolant, který opravdu stojí za pozornost. Jaká byla životní cesta tohoto produktu, od papírové podoby k jeho zhmotnění, přiblížil technický ředitel firmy Heluz, cihlářský průmysl v.o.s. Vladimír Fajtl a produktový manažer Ing. Miroslav Vacek, kteří jsou zároveň autory konstrukčního řešení.
Kolik lidí a jak dlouho pracovalo na vývoji cihly HELUZ Family 2in1?
Nejužší jádro vývoje tvořilo pět lidí, kteří se však zabývali ještě jinými pracovními úkoly. Přesto se podařilo novou technologii plnění polystyrenem vytvořit přibližně za 12 měsíců. Se zaváděním výrobku se pochopitelně počet kolegů navýšil, takže v závěrečné fázi nás na projektu pracovalo sedm. Projektu se účastnili i odborníci z ČVUT v Praze.
Co bylo impulsem pro vývoj nového materiálu a jaké má benefity?
Odlehčené cihly s otvory nejsou v naší zeměpisné délce novinkou. Začaly se u nás vyrábět už počátkem 70. let minulého století. S politickým převratem a uvolněním trhu v 90. letech se začaly objevovat nové technologie a museli jsme na tyto impulsy reagovat. Začaly se vyrábět cihly typu pero-drážka. Cílem všech inovací a vývoje bylo pochopitelně předstihnout konkurenční nabídku a nabídnout produkt stále lepších užitných vlastností. Největším přínosem naší technologie je naplnění malých otvorů polystyrenem. Nutno podotknout, že uložení polystyrenu v cihle ovšem nezhoršuje difúzi vodních par stěnou z těchto cihel, což bývá u „hutného“ polystyrenu problém, neboť stěna „nedýchá“. V tom se lišíme od jiných výrobců v Evropě, jejichž cihelné výrobky s velkými otvory jsou vyplňovány například špalíky polystyrenu, minerální vatou, PUR pěnou nebo směsí perlitu a lepidel, které jsou do otvorů vstřikovány a nechávají se zatuhnout. Tyto postupy snižují totiž efekt termoizolace. Cihla HELUZ Family 2in1 je oproti tomu vysoce kvalitním zdícím materiálem s unikátními tepelněizolačními vlastnostmi, který je ideální pro výstavbu domů s téměř nulovou spotřebou energie.
Je výrobek kromě výtečné teploizolace odolný i vůči požáru?
Z pohledu tříd se cihla řadí dle hořlavosti do stupně A1. Zkoušky na cihlách plněných samozhášivým polystyrenem by umožnili takto upravené cihly zařadit i do třídy A2, nebýt přítomnosti organické látky nehomogenně rozptýlené v otvorech s větším průměrem než je 1 mm, což je náš případ. HELUZ FAMILY 2in1 má 55 až 57 % polystyrenu vůči ostatnímu materiálu. Pro Vaši představu na 20 kg váhy celého cihelného bloku připadá 300 g polystyrenu. Množství polystyrenu v cihle je tak malé, že energie uvolněná při hoření je minimální. Navíc se netvoří kouř, ani kapky, které by mohly z výrobku odkapávat během požáru stavěné budovy. Výrobek je tedy zařazen do třídy B-s1. Tato forma izolantu je nakloněna i vůči životnímu prostředí. Pokud bychom namísto polystyrenu použili minerální vatu, bylo by jí potřeba 3 kilogramy na jednu cihlu. Z čehož vyplývá desetkrát větší potřeba primární energie na výrobu izolantu a desetkrát vyšší množství emisí CO2.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.