www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 01/15/2020 - 00:51

Bezpečí svého milovaného děťátka je pro každou maminku nespornou prioritou. Jak tedy vybrat kvalitní autosedačku, která patří mezi jednu z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba děťátku pořídit? To se vám pokusíme poradit v následujícím článku.

Jakožto nastávající rodiče byste si měli autosedačku obstarat ještě před narozením miminka. Budete ji totiž potřebovat hned po jeho narození, a to k převozu z porodnice domů.

Autosedačka je nezbytnou součástí pro bezpečnou přepravu dítěte a měli byste ji použít vždy, i když se chystáte jen na krátkou cestu. Myslete na to pokaždé, když nasedáte do auta.

Jak poznat atestovanou autosedačku?

Při výběru kvalitní sedačky si vždy ověřte, že autosedačka prošla testy evropské normy. Na takové sedačce je uvedena zkušební značka oranžové barvy, která obsahuje název výrobce, povolení pro váhovou kategorii a sériové číslo. Ze sedačky tuto značku nikdy neodstraňujte.

Možnosti uchycení autosedačky a poutání dítěte

Samotná autosedačka může být k sedadlu uchycena buď 3-bodovým autopásem, nebo je upevněna do základny, která je k sedadlu rovněž uchycena 3-bodovým pásem, nebo je základna k sedadlu upevněna pomocí isofixu.

Dítě pak může být v sedačce připoutáno vlastním popruhovým systémem autosedačky (3-bodovým nebo 5-bodovým), nebo samotným 3-bodovým autopásem.

Z jakých autosedaček lze vybírat?

Současný trh vám nabízí opravdu velmi široký výběr kvalitních a velmi pohodlných autosedaček, které svému děťátku můžete pořídit. Tyto autosedačky jsou rozděleny do několika skupin podle konkrétní hmotnosti a výšky dítěte.

skupina 0 a 0+ – 0 až 13 kg (0 až 9/12 měsíců)
Do této skupiny patří takzvaná vajíčka nebo skořepiny a upevňují se vždy proti směru jízdy. A jako jediná jsou tato vajíčka vhodná pro děti již od narození.

skupina I – 9 až 18 kg (cca 9 měsíců až 4 roky)

Tyto autosedačky jsou určeny pro děti, které už dokáží sedět téměř samy, ale i přesto ještě potřebují lehkou oporu ze všech stran. Takovéto sedačky mívají vlastní popruhový systém.

skupina II – 15 až 25 kg (cca 4 roky až 6 let)

Pokud vaše děťátko již odrostlo ze sedačky skupiny I, tak je nejvyšší čas přejít na sedačku skupiny II. Tato autosedačka již nemá vlastní popruhový systém a využívá tříbodový popruh vozidla.

skupina III – 22 až 36 kg (6 let až 11 let, respektive do výšky 150 cm)

Sedačky skupiny III fungují na stejném principu, jako fungují sedačky skupiny II – využívají tříbodový popruh vozidla. Do této skupiny stále ještě patří klasické autosedačky. Od váhy 25 kg však lze začít uvažovat o takzvaném podsedáku, který je využíván společně s tříbodovým pásem vozidla. Vždy však myslete na to, že dětskou sedačku/podsedák je nutné používat až do tělesné výšky 150 cm.

reklama: