Pro neinformovaného majitele pejska nebo kočky jsou všechna krmiva zdánlivě stejná, mnozí je rozlišují jen na suchá a mokrá. Přitom opravdu stojí za to aspoň trochu porozumět nutričním hodnotám. Správné krmivo může vašemu mazlíčkovi prodloužit život o několik let.
Psi a kočky mají podobně jako lidé požadavky na to, co ve své potravě potřebují přijímat. Když jim to dáte, budou zdraví, aktivní, budou mít pevné zuby a nehty, lesklou srst a hlavně budou déle žít. Je důležité si uvědomit, že označení „přírodní“ nebo „z přírodních ingrediencí“ je sice hezké, ale o výživné hodnotě nevypovídá vůbec nic.
Úplně nejlepší, co můžete při výběru krmiva pro kočky nebo psy udělat, je přečíst si etiketu. Krmivo by mělo napodobovat nutriční hodnotu kořisti ulovené ve volné přírodě. Tudíž by mělo obsahovat vysoce kvalitní maso ze svalů, přiměřené množství živočišného tuku, hodně vlhkosti (tělo živočicha je tvořeno ze 70 % vodou), zeleninu a ovoce (napodobuje obsah žaludku).
Suché vs. mokré
Měli byste psa či kočku krmit suchým krmivem, mokrým nebo radši zvolit kombinaci obou? Každá možnost má své výhody a nevýhody.
Mokré krmivo: Je dobrým zdrojem vody, pokud kočka nebo pes nepijí tolik, jak by měli. Většinou láká lepší vůní a chuťově bude pro vašeho mazlíčka taky lepší. Je vhodné pro starší nebo nemocná zvířata s chybějícími zuby apod. Nenutí je totiž moc kousat, což je ale u zdravých jedinců naopak docela problém. Nevýhodou je, že musí být po otevření uchováváno v chladu a rychle spotřebováno. Je taky dražší než suché krmivo.
Suché krmivo: Je levnější a pohodlnější (snadnější dávkování a skladování). Hodí se dokonce do krmítek, která dávkují potravu, když nejste pár dní doma. Na druhou stranu nemusí být tolik chutné a neposkytuje tolik vody. Ale to jsou jediné nevýhody.
Závěr je tedy jasný. Obě dvě možnosti jsou pro domácí kočky nebo psy vhodné. Granule pro psy se nemusíte bát dávat mladším pejskům, s přibývajícím věkem zařazujte do potravy častěji různé konzervy apod.
Nejdražší neznamená vždy nejlepší
Jen proto, že je některé krmivo dražší nebo hodně reklamované v televizi, nemusí být nejlepší. Slyšeli jste někdy například o krmivu Taste of the Wild? Možná ne a přitom jde o jedno z nejkvalitnějších dostupných krmiv.
Snažte se neorientovat podle jména, ale opravdu podle etikety uvádějící, co krmivo obsahuje.
Foto zdroj: www.mujmazlik.cz