www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 10/22/2020 - 21:56
Oxfordská vakcína je doslova na dosah. Látka, kterou vyvinuli evropští vědci, je již ve výrobě. Dávky vakcíny začal vyrábět farmaceutický gigant Pfizer. Vakcíny by tak měly být na trhu již koncem tohoto roku. Informuje o tom britský Daily Mail, kterému se podařilo získat video přímo z výroby.
Na videu je vidět výrobní linku s tisíci kusů dávek. Podle listu jde o továrnu v belgickém městě Puurs. Vakcína zatím nemá za sebou kompletní testy. Pfizer však očekává, že všechna povolení od úřadů budou na stole už koncem listopadu. Hned potom se látka může začít používat.
Už v prosinci tak může být k dispozici prvních 100 milionů kusů a příští rok až 1,3 miliardy. Vakcína sestává ze dvou dávek, takže každý bude muset absolvovat očkování a přeočkování. Jde o vakcínu, kterou vytvořili vědci z Oxfordu spolu s farmaceutickou firmou AstraZeneca.
Komu se však vakcíny dostanou? Pfizer již dříve podepsal dohodu s USA na dodání 100 milionů kusů vakcín proti koronaviru a opci na dalších 500 milionů kusů. Součástí dohody je i slib amerického úřadu pro kontrolu léčiv, že vakcínu schválí tak brzy, jak to bude možné.

Pfizer tak potvrdil domněnky, že svět čeká masové očkování proti koronaviru ještě letos před Vánocemi. Oxfordskou vakcínu už totiž schvaluje i evropská léková agentura. Jakmile povolení dostane, bude se moci začít používat.
Při finálním testování oxfordské vakcíny se nedávno u jednoho z účastníků ve Velké Británii objevila nepříznivá neurologická reakce, pro kterou Britové testování pozastavily, ale už mezitím znovu spustili. Ve Spojených státech je podobné testování pozastaveno, dokud americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zprávu o vedlejším účinku vakcíny prověří.

reklama: