www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 10/22/2020 - 19:18

Důvodů, proč lidé milují kávu, existují tisíce. Ostatně ne náhodou patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě už po celá dlouhá staletí a nic se na tom nemění ani dnes. Čím si svou obdobu vydobyla?

Je neuvěřitelně variabilní

Káva se může pochlubit neuvěřitelnou variabilitou a právě v ní se ukrývá její největší síla. Vychutnat si ji můžete v její ryzí, čisté podobě, ale stejně tak se dá vyšperkovat různými ingrediencemi přesně podle vaší chuti. Ačkoli si baristé kvůli některým kombinacím ťukají na čelo, nenechte se odradit. Vybrat si navíc můžete ze spousty druhů zrnkové kávy i z různých způsobů přípravy.

Je „in“

Pití kávy je zkrátka „in“. Celé Česko je doslova protkané stylovými kavárnami, jejichž návštěva promění pití kávy v jedinečný zážitek. Z některých vyloženě dýchá historie starých časů, jiné září novotou. Jedno však mají společné, jsou útulné a chlubí se specifickou atmosférou. Kávová kultura se neustále posouvá kupředu, to se ostatně odráží na nových způsobech servírování, na výběrových druzích kávy i na samotných baristech, kteří to s tímto nápojem opravdu umí. Výrobci moderních kávovarů navíc přichází na trh s kvalitními stroji, které zvládnou připravit černý povzbuvák i v pohodlí domova a bez jakýchkoli zkušeností. Často stačí jen stisknout jedno tlačítko.

Rozradostňuje

Lahodná čerstvá káva funguje jako skvělý zlepšovač nálady. Při jejím pití se totiž v těle uvolňují hormony serotonin, dopamin a noradrenalin, které vyvolávají blažené pocity. Stává se tedy v podstatě takovým psychoterapeutem, což se hlavně v současných chmurných dnech rozhodně hodí. Nesmíte to však s jejím „dávkováním“ přehnat, káva je totiž dobrý sluha, ale zlý pán. Odborníci doporučují nepřekročit míru tří šálků za den, která je pro udržení optimismu klíčová.

Sbližuje

Kávu milují všichni, bez ohledu na věk, národnost, společenský status či pracovní postavení. Tento nápoj tak snadno spojuje různé lidi a navíc se stává oblíbeným tématem k hovoru, který skvěle otevírá prostor pro další konverzaci. Pomáhá však nejen s navazováním osobních a pracovních vztahů, ale i s jejich budováním. Ne náhodou se u ní uzavírají dohody, utužují přátelství a rodí se lásky. Má v sobě zkrátka cosi magického!

 

reklama: