www.katedrala.cz


         
Vložil/a heluz, Út, 01/18/2011 - 14:46

Dosud kominíci chodili jen vymetat, teď musí každý komín i zkontrolovat. Nová povinnost se dotkne rodinných domů a bytů včetně těch s plynovým kotlem či karmou, ale i chat a chalup.

Vytápíte rodinný dům dřevem, uhlím, olejem či plynem? Máte cihlový komín ve starém domě nebo moderní komínový systém v novostavbě? Používáte jen občas na chatě komínek ke kamnům nebo celoročně komín v bytovém domě, třeba k plynové karmě? Ve všech těchto případech musíte aspoň jednou ročně zavolat kominíka na kontrolu.

Povinnost zavádí nový předpis o požární bezpečnosti.

Dotkne se přes 2,5 milionu domácností v bytech a rodinných domech a více než 270 tisíc chatařů a chalupářů.
Zatímco dosud kominíci obvykle vypisovali jen stvrzenku, nově budou vyplňovat kontrolní zprávu. Kontrola proto bude stát asi 300 korun, a kdo ji spojí s čištěním, za návštěvu kominíka může zaplatit až dva tisíce korun. Když pravidla nedodržíte a vyhoří vám dům kvůli problému s komínem, chybějící doklad o kontrole může být důvodem pro pokutu až 25 tisíc korun. Navíc vám pojišťovna nemusí zaplatit celou škodu. Bez kontroly se obejdou jen ti, kdo vytápějí plynovými vafkami nebo turbo kotli odvětranými fasádou. A také lidé, kteří komín nepoužívají, protože například přešli na vytápění elektřinou.

Na kominíka se čeká až dva měsíce

Kontrola zabere nejvýš hodinu a dá se dělat kdykoliv v roce, i během topení. Pokud k vám kominík pravidelně nechodil, měli byste ho pozvat co nejdříve. Obrňte se však trpělivostí, během topné sezony se na řemeslníka čeká i dva měsíce. Odborníků je málo, v minulých letech o toto řemeslo nebyl zájem. V Česku je kominíků jen asi 1 500, takže na jednoho připadá asi šest komínů za pracovní den. U pravidelně čištěných se to dá zvládnout, šikovný kominík jich zkontroluje a vyčistí až 20 za den. U jediného hodně zaneseného komína se však může zdržet i celý den.

Nejméně kominíků je v Karlovarském kraji, při přepočtu na množství obyvatel jsou na tom nejhůř Zlínsko a sever Moravy. Naopak nejlépe jsou dostupní kominíci pravidelně, máte na kontrolu dost času. Stačí ji dělat jednou za rok a rozhodující není kalendářní rok, ale období uplynulé od posledního čištění. Takže když u vás byl kominík vymetat například letos v říjnu a máte o tom schovaný doklad, bez kontroly se obejdete až do října 2011. Není však radno otálet až na začátek další topné sezony, to byste opět dlouho čekali. Odborníci doporučují kontrolu objednat nejlépe na jaro či léto, kdy jsou nejsnáze k mání.

Komín od kamen na dřevo lze nově čistit i svépomocí

Každý komín musí zkontrolovat kominíkNový předpis není nějaký zbytečný výmysl kominíků. Dnešní pravidla jsou už 30 let stará a neodpovídají moderním technologiím a zkušenostem odborníků. Každý rok kvůli špatným komínům vyhoří přes 300 domácností na Královéhradecku a Liberecku. V zimě se nedá lézt na střechu, zkontrolujte komínová dvířka Připravte se na to, že i když se vám podaří kominíka objednat, ještě nemusíte mít vyhráno. Vymetání komínů totiž komplikuje sníh a námraza. Na střechy se v zimě často nedá vylézt, komín se pak musí čistit z podkroví či ze sklepa kontrolními nebo vymetacími dvířky.
Pokud k dvířkům není přístup, objednaný termín se musí zrušit a odsunout na později, až roztaje sníh. Proto si nejprve zkontrolujte, zda se dá ke komínovým dvířkům snadno dostat, abyste neplatili kominíkovi zbytečně za dopravu.) Kdo čistil pravidelně, má na kontrolu rok času Pokud jste nechali čistit komín a několik desítek lidí se otráví oxidem uhelnatým.
Vyhláška na jednu stranu nařizovala zbytečné čištění, na druhou stranu neřešila to, které by zabránilo požárům a otravám. Předpis proto přináší nejen novou povinnost, ale také ulehčení. Třeba u kotlů či kamen na dřevo a uhlí bylo dosud čištění komína povinné až šestkrát za rok a vždy ho měl dělat kominík. Teď to stačí jen dvakrát až třikrát ročně a v rodinných domech či na chatách a chalupách lze čistit i svépomocí.

reklama: