www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 09/29/2021 - 01:44

V Evropě a v západním světě se stále zvyšuje procento párů, které touží po vlastním potomkovi, ale nedaří se jim otěhotnět přirozenou cestou. Příčin neplodnosti je několik. U mužů se jedná o nekvalitní spermie, jejich nedostatek nebo nízkou pohyblivost. U žen je to nedostatečná tvorba kvalitních vajíček nebo nejrůznější onemocnění dělohy a vaječníků. Pro páry, kdy jeden nebo oba trpí těmito zdravotními problémy a poruchami, je pak jedinou nadějí umělé oplodnění. IVF kliniky se ale neobejdou bez dárkyň vajíček. Kdo a za jakých podmínek je může darovat?

Podmínky dárcovství vajíček

IVF kliniky přijímají vajíčka od všech zdravých žen ve věku od 18 do 33 až 35 let, které mají minimálně středoškolské vzdělání. Typickými dárkyněmi jsou mladé maminky na mateřské dovolené, které chtějí umožnit jiným ženám, aby si splnily svůj sen o vlastním miminku, nebo studentky vysokých škol, pro které je zajímavá finanční kompenzace spojená s dárcovstvím. Dárkyně musí splňovat několik podmínek, které jsou dané nejen z medicínského hlediska, ale také legislativně. Každou dárkyni čeká vstupní pohovor, při kterém lékař zjistí její osobní i rodinnou anamnézu a z rozboru krve a po gynekologickém vyšetření určí, zda se jedná o vhodnou dárkyni.

Vstup do dárcovského programu

Pokud potenciální dárkyně projde vstupním pohovorem a všechny testy jsou v pořádku, může být zařazena do dárcovského programu. Každá IVF klinika má svoji databázi dárkyň, díky které je možné začít proces umělého oplodnění okamžitě. Neplodný pár má díky této databázi možnost si také vybrat dárkyni podle podobnosti s příjemkyní a podobných fyziognomických znaků. Vše je samozřejmě striktně anonymní. Dárkyně se nikdy nedozví, kdo je příjemkyně jejích vajíček, a stejně tak příjemkyně nezná identitu dárkyně. Pokud se žena, která darovala vajíčka, sama nerozhodne, že o svém dárcovství někomu řekne, nikdo se to nedozví (včetně jejího praktického lékaře).

 

reklama: